2021'i geride bırakmaya sayılı günler kala, eskiyi uğurlama yeniyi karşılama yazısı iyi olur dedim. Oldum olası doğum günü ya da yeni yıl kutlamasına takılıp kalmışımdır. Giden bir yaşı ya da giden bir yılı uğurlayıp yenisine coşkuyla 'Hoşgeldin' demek, benim için ömrümüzden bir hayat sayfasını daha koparıp atmak demektir. Zalim zaman son yıllarda dört nala koşuyor. Biz de onun hızına ayak uydurmak için peşinden gidiyoruz. Bir nefes al, bir dur, bir bekle ama yok, nafile.

Bu hisler, son iki yılda yaşananlar nedeniyle daha bir ortaya çıktı. Virüs, doğal afetler, kadın cinayetleri, çocuk istismarları, ekonomik koşullar ne tad ne huzur bıraktı. Virüsten kaçan ekonominin çarkına tutuldu. Hoş virüsü de artık pek takan yok ya. Hepten bi normalleştik.

Son günlerin malum konusu dolar çıktı, dolar indi. Doları olan da kur takibinde olmayan da. Dolar fiyatına bakan hemen arkasından altın ne kadar olmuş diye bakıyor. Tam bir, zenginin parası züğürdün çenesi durumu hakim ortalıkta. Market fiyatları, onlar hepten can sıkıcı. Bir de bunların üstüne yılbaşı eğlence programları reklamları çıkınca, insanların kafaya huni takıp dolaşası geliyor. Ha bakarsanız, ekonomi bu kadar bozuksa insanlar arabalarıyla oraya buraya gezmeğe gidiyormuş muhabbeti edenler, karşısındaki insanın cebindeki telefon lüks diye telefonu ağzına tıkayıp lafını kesenler de var tabii ki. Bilmem kaç milyon nüfuslu memleketimin yüzde bilmem kaçı olan standart ve üstü o kesim azınlık da olsa bayılıyoruz genele yaymaya bu durumu.

Şimdi bir de sokak köpeklerini toplama olayı çıktı. Sokakta başıboş sahipsiz köpekler toplanarak barınaklara götürülüyor. Ama sosyal medyada öyle fotoğraflar paylaşılıyor ki -inşallah kurgudur diyorum- karga tulumba toplananlara hayretle bakarken, ya poşetler içerinde cansız oraya buraya atılanlar. Sokak köpeklerine sahip çıkmak tamam da, bunun da bir usulü olmalı. 'Toplansın başıboş bırakılmasın' açıklaması yapıldı diye sadece ve sadece buna itaat etmek için bilinçsizce, cahilce bunu yapanlar tepkiye yol açıyor. Şimdi ben işi farklı boyutlara çekmemek için fazlaca açıklama yapmak istemiyorum ama, sokaktaki başıboş dolaşan grup halindeki köpeklerin küçücük çocuklara saldırması, bakılması yasak olan köpeklerin çocuklara öldüresiye vahşeti gibi durumlar yaşanırken, birtakım önlemler elbette ki alınmalı, çözümler sağlanmalı. Kimsenin bu işten canı yanmayarak, mantıklı, merhametli çözümler olmalı. Vahşi cins köpekler için demiyorum bunu, onlar için kesinlikle ve kesinlikle ceza yaptırımları uygulanmalı. Sokakta başıboş dolaşan iki ayaklı hayvanların görmediği muameleyi onlardan daha çok merhameti olan bu sahipsiz köpeklerin görmesi insanın içini acıtıyor. Yoluyla yordamıyla yapılacak işlere herkes tam destek verir. Lütfen biraz özen, biraz akıllıca ve insani çözümler.

Bir yeni yıl yazısı dedim, nereden nereye geldim. Evet, kocaman ama telaşından çabuk geçen bir yılı uğurluyoruz. Can yakan olaylarıyla, akıttığı gözyaşlarıyla, geleniyle gideniyle, sevinciyle hüznüyle tüm kötülükleri de beraberinde al git 2021. Senden kalan geriye tebessüm ettiren anıları olsun. 2022 sen de gideni aratmadan gel. Al üzerimizdeki hüznü, bir umut ışığıyla aydınlat etrafımızı. Unuttuğumuz güzel olan ne varsa onları getir bize. İyi günlerin kötü günlerden fazla olsun. Dönüp arkamıza baktıran bir yıl değil, önümüze düşecek, yolumuza çıkacak güzellikleriyle nefes aldıracak, huzur verecek bir yıl ol 2022.

Herkesin yeni yılını kutluyor, iyi ki'lerimizin çokça olacağı bir yıl diliyorum herkese. Sevgiyle.