Merhaba sevgili okurlar, bugünkü köşe yazımda Türkiye’deki eğitim sistemiyle ilgili konuşmak istiyorum…

Eğitim, bir toplumun geleceğini şekillendiren önemli bir unsurdur. Türkiye’deki eğitim sistemi seneler içinde önemli değişikliklerden geçti. Milli Eğitim Bakanlığı, çeşitli yenilikler yaparak, öğrencilerin daha iyi bir “eğitim” alabilmesi için çaba sarf etti. Ancak, bu yeniliklerde hala bazı sorunlu noktalar karşımıza çıkıyor. Birinci sorun, öğrenciler sınavı temel alan bir eğitim sistemiyle 16 sene boğuşuyor. İlköğretimi bitirirken LGS, liseyi bitirirken ise YKS çıkıyor karşılarına. Öğrenciler 16 sene boyunca ezberci bir eğitim sistemiyle, sadece sınav odaklı yaşayıp, bir ilgi alanı var mı keşfedemeden üniversitelerin çeşitli bölümlerine gidip meslek sahibi oluyorlar. Olmasına oluyorlar ama severek mi yapıyorlar?

Senelerdir gözlemlediğim ve aslında benimde tecrübe ettiğim bir şey bu. Sınav baskısıyla Robot çocuklar yetiştiriliyor. Sorgulamayan, yaratıcılığı kısıtlı çocuklar… Çünkü 16 sene boyunca sadece ders çalışıp test çözerek bir başarıya ulaşıldığını sanıyor. Hâlbuki Türkiye’de içlerinden sporcu, sanatçı çıkacak çok parlak gençler var. Eğitim, sadece bilgi aktarımı değildir… Bu yüzden çok daha fazlasını gerektirir.

İkinci sorun ise eğitimde fırsat eşitsizliği… Sizce ülkemizde eşit koşullarda bir mücadele mi söz konusu? Bakıldığı zaman büyük kentlerdeki okullar ile kırsalda kalan okullar arasında uçurum var. Ne yazık ki ülkemizde hala daha interneti, telefonu veya bilgisayarı olmayan çok öğrenci var. Özellikle Covid-19 döneminde çevrimiçi eğitime geçişte bu eşitsizlik gün yüzüne çıktı. Salgın döneminde öğrenci olmayı ben de yaşadığım için bu eşitsizliklerden kaynaklı problem yaşayan çok arkadaşım olmuştu…

Sonuç olarak eğitim, toplumların gelişimi için temel bir yapı taşı.  Bana kalırsa Türkiye’de öğrenci odaklı sistemin getirilip iyileştirilmesi gerekiyor. Geleceğimizi şekillendiren bu alan, toplumdaki tüm bireyler için eşit olmalı ve öğrencileri sadece bilgi aktarılan özneler olarak görmeyip, gelecekte ülkemizi temsil edecekleri için sorgulamaya ve yaratmaya teşvik etmelidir.

Unutmayın, eğitim toplumların daha iyi bir geleceğe ulaşmalarına yardımcı olur.