Sokak köpekleri büyük dert. Belediyeler ‘elden bir şey gelmiyor’ diyor. Hayvanseverler ‘toplatılmasın’ diyor. Vatandaşlar ‘tehlikedeyiz’ diyor.

Daha bunu aşamadık. Evet yıllardır aşamadık bu sorunu. Aşılacak gibi de durmuyor. Halbuki Cumhurbaşkanı bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı’na, dolayısıyla il müdürlüklerine talimat verdi ancak aradan aylar geçmesine rağmen en azından Manisa özelinde somut bir adım görmedik.

Bu yara tazeliğini korurken, bir de yasaklı ırklar sorunu baş gösterdi. Geçtiğimiz günlerde Manisa’da yaşandı son örneği.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde tasmasız ve başıboş bırakılmış pitbull cinsi köpek aynı cadde üzerinde anne ve kızı ile kendilerine ait sahipli köpeğe defalarca saldırdı.

Yaşanan olayla ilgili annenin sözlerini olduğu gibi aktarıyorum:  “Manisa merkezdeki Konuk Caddesinde pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğradık. Köpekte tasma vardı fakat başıboş geziyordu. 6 yıldır beraber yaşadığım terrier cinsi köpeğimiz ağır travma geçiriyor. Veterinere götürüp aşısını yaptırdık. Bizim için de travmatik bir olaydı. Haberlerde izlediğim olay bizim başımıza geldi. Yolda yürürken tasmalı bir pitbull kızımın yanında saldırdı. 50 metre sonra yine aynı köpek tarafından saldırıya uğradık. Bizde sadece üzücü bir travma oluşturdu. Köpeğimde boyun kısmından diş yaralanmaları var. Bakımını yaptırdık ama tabi dışarı çıkaramıyoruz. Bizde dışarı çıkaramama korkusu var. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bu durumun cezalandırılmasını istiyorum. O köpeğin de başıboş sokaklarda gezip daha fazla insanın canını yakmasını istemiyorum”

Düşünün o annenin ve kızının yaşadığı travmayı. Hiç kolay değil. Korku, can telaşı, dehşet bir arada.

Hani bu ırklar yasaklıydı? Hani tasmasız, ağızlıksız gezdirmek yasaktı? Ee nerde kaldı bu yasaklar?

Bu gibi haberleri daha kaç kez okuyacağız? Hangi birimizin başına gelmeyeceğinin garantisi var?

Hayvanları biz de seviyoruz, bunda sorun yok. Ancak birilerinin özgürlük alanını, sokakta rahatça gezmesini engelliyorsak burada sorun var demektir.

Bu duruma ‘Dur’ denilmelidir.

Zaten sokak köpeği sorunu dağ gibi dururken, bir de sahipli olan (!) köpekler yüzünden hayatımız olumsuz etkilenmesin…