Cumhuriyet Halk Partisi hafta sonunda Manisa’da kongre heyecanı yaşadı. Sürece ucundan bucağından kısmen de olsa değinmiştim.

CHP’deki bu kongre, diğer yıllardan çok farklı bir kongreydi hiç şüphesiz.

Genel başkan adaylığını açıklayan Manisalı Özgür Özel’in adayı Ferdi Zeyrek ile süreçte tekrar başa dönüp il başkanlığından basamakları tırmanmak isteyen Semih Balaban yarıştı.

Herkesin malumu ki bu kongre, Özgür Özel’in genel başkanlık sınavı öncesinde geçer not alıp alamayacağı bir kongre olacaktı.

Öyle ya; kendi şehrinde, kendi adayı kongreyi kazanamazsa genel başkanlığı nasıl alsındı?

Birçoğu bu şekilde gördü kongreyi.

Her neyse kongre günü ortalık baya gergindi. Adaylar birbirlerine laf sokma yarışına girdi, salonda arbede çıktı. Bunları zaten takip ettiniz detaylarına girmeyeceğim.

Ferdi Zeyrek partiye katılalı çok zaman olmadı. Hatta iddialar o yönde ki -teyit etmediğim için iddia diyorum- bir ara partiden ayrılıp tekrar üye olmuş.

Partide uzun yıllar siyaset yapan, ilçe başkanlığı, il başkanlığı, belediye başkan adaylığı, milletvekili adaylığı bulunan Semih Balaban karşısında ezici farkla başkanlığı aldı Ferdi Zeyrek.

Yani çok kolay değil aslında. Hele ki CHP kanadında klişe olan ‘Özgür Özel parti tabanında sevilmiyor’ iddialarına rağmen.

CHP’nin aktif adamı, ilk sınavını verdiği memleketinde geçer not almayı başardı bana göre.

Desteklediği aday Manisa’da il başkanı oldu.

Bu başarı yadsınamaz.

Tabi ki genel başkanlık yarışı ile bu yarışı bir tutmuyorum. Siyaset olunca kesin konuşulmayacağını bilecek kadar da tecrübeliyim.

Ama ortada bir gerçek var artık.

Daha önce de söyledim, ben şahsen Manisa’dan bir genel başkan çıksın isterim.

Bekleyelim ve görelim, partide sürecin bundan sonraki kısmı nasıl devam edecek… Yeri geldikçe tekrar kalem oynatırız konu üstüne.

Bugünlük de bu kadar… Sağlıcakla kalın…