Bırakmak kelime olarak söylemesi kolay ama eyleme geçmeye kalktığımızda çok zor bir davranış. Bir şeyi bırakabilmek aslında bir özgürlüğün başlangıcı. O kadar korkmamızın nedeni de belki bu. Çünkü daha önce yaşadığımız her şeyi benliğimiz sanıyoruz. Sanki bırakınca eksilecekmişiz gibi. Ona tutsağız da özgürleşince sapıtacakmışız gibi.

İnsan çırılçıplakken yani arkadaş kimliği, eş kimliği, meslek kimliği, sigarası, içkisi yokken sanki eksileceğini sanıyor. Eksilmekten o kadar korkuyoruz ki bırakmak istediğimiz şeye daha çok yapışıp pişmanlıklar içinde kendimizi suçlamaya başlıyoruz. Hani bırakacaktın, sen bunu bırakamazsın, böyle olmaz, zaten senin bunu yapamayacağın belli gibi bir sürü düşünce üretip bir de kendimize saldırıyoruz. İç güdüsel olarak bildiğimiz halde zihin olarak bir türlü ikna olmuyoruz. Çünkü korkuyoruz. Evet yine aynı yere geldik. Korkmak aslında canlının hayatta kalması için güzeldir. Çünkü tehlikeden kaçarsan yaşamına devam edersin. Ama iş onsuz da yapabileceğin hatta belki de daha iyi yapabileceğin bir yere varıyorsa korkmak kendine çelme takmaktan başka bir şey değildir.

İnsan kendi gücünden de korkar. Herkes birçok donanıma sahip olmasına rağmen bunları kullanırsa birçok adım öne gideceğini ve sonrasını getirmeyeceğini düşünür. Başarmış insanlar illa hep başarıda kalamayacağını , bu yolun inişli çıkışlı olduğunu kabul etmiş olanlardır. O yüzden bırakmak onlar için zor da olsa yapabildikleri en iyi eylemdir.

Kendine zarar veren her ne ise bırakmak belki de kendi gücümüzü ve zor günler geçireceğimizi kabul etmekten başlar. Ama kabul de zordur. Mesela gerçekten sigaranın kendine zarar verdiğini kabul edersin. Ama iş bırakmaya gelince bunu kabul etmek bazen tek başına zordur. O zaman kabulden sonra destek gelir. Etrafında sana destek olacak insanlar varsa şanslı olduğunu hissedersin. Sonra bunu yapacağına inanman gerekir. Kendini telkin edersin. Konuşan olumsuz zihni fark edip buna izin vermezsin. Yapacaklarına odaklanıp artık adım atmak istersin. İşte başlamıştır bırakmak serüveni.

O hale her neyi bırakmak istiyorsak kabul, destek, inanmak, cesaret etmek ve adım atmak kılavuzumuz olsun. Daha sağlıklı bir hayat için bırakmamız gereken ne varsa elveda diyebilmemiz dileğiyle...