Havalar serinleyince hemen Manisa’ya geldim. Söğütaltı Kahvesindeki dostlarımla buluştum. Aşçı Bahattin’in oğlu Çeto ile sabah sohbeti yaptım. Hayat pahalılığını dile getirdik. Bendeniz bu mevsimde domates 30 lira, salatalık 25 lira, taze fasulye, börülce 100 lira, karpuzun da Çeşme’de kilosunun 15 liraya satıldığını Aşçı Çeto’ya anlattım. O da hayat pahalılığından şikayetçi. Patlıcanın da pahalı olduğunu söyledi. Manisa’da Ulupark’a uğradım. Zühtü Babacan ile oturdum. Aynı Ali’de Tugay Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Kalkan paşamla işlemecisi Osman ile günün yorgunluğunu giderdim.

CHP’DE NELER OLUYOR?

Bu arada ülke çapında karışık olan CHP’de Manisa’da da sıkıntıların büyük olduğunu öğrendim. Manisa CHP il yönetiminden 24 kişi istifa edince yönetim düşmüş. Bu durumu Çapala Mehmet’e soracağım anda CHP ile ilgili başka bir bilgi geldi. CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in partisinden istifa ettiği ifade edildi. Sonra elime gerçekten Başkan Bilgin’in partisinden istifa yazısının fotokopisi geçti. Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin partisi CHP ile bir sorun yaşamadığını Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ile delege seçimlerinde sıkıntı yaşadığını öğrendim.

PAZAR GÜNÜ YEMEK YENMİŞ

Sonra başka bir bilgi geldi bana. Pazar günü OSB’deki Palet Restoranda Özgür Özel, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin akşamüstü bir araya gelip yemek yedikleri ve bu yemeğinde 5 saat sürdüğünü öğrendim. Zeki Bilgin Başkan ise pazartesi akşamı istifa dilekçesini imzaladığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Yemekte ne oldu ne bitti de Zeki Başkan bu istifayı sundu.

AHMET ÇİFTÇİ’DEN GERÇEĞİ ÖĞRENDİM

CHP’de suların durulacağı görülmüyor. Manisa CHP’de yine Semih Balaban ve Özgür Özel mücadelesinin başladığını görüyorum. Semih Balaban Manisa CHP il yönetimini istifalar ile düşürdükten sonra Ankara’ya giderek eski dershane ortağı Ali Kuyumcu başkanlığındaki Manisa CHP kurulu listesini genel merkeze onaylattı. Şimdi CHP’nin Manisa İl Başkanı Ali Kuyumcu. Bu durum karşısında CHP’de ilçe başkanlığı yapmış parti içinde ağırlığı olan Muradiyeli sözünü kimseden esirgemeyen Ahmet Çiftçi ile beraber oldum. CHP’deki durumu sordum. Tecrübeli siyasetçi Ahmet Çiftçi Özgür Özel’in Kemal Kılıçdaroğlu’nu bırakıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ekibine geçmesini doğru buluyor ve bana diyor ki “CHP’de değişim şart, Özgür Özel yanlış yolda değil” diyor. Ben ise düşüncesine katılmadığımı Ahmet Çiftçi’ye ifade ettim. Bu arada Ahmet Çiftçi Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilginin CHP’den istifasını verdiğinden haberi yokmuş. Söyleyince hemen Başkan Bilgin’i aradı. Bende konuşmalarını dinledim. Ortaya şu gerçek çıktı. Bilgilerimin doğruluğu. Zeki Bilgin’in partisi CHP ile bir sorunu gözükmüyor. Özgür Özel’den güç alan Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun delege seçimlerine müdahalesi Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in tepesini attırmış ve ani bir kararla istifa dilekçesini yazmış. Bugün gelinen noktada Başkan Bilgin’in CHP’den ayrılacağı gözükmüyor. Başkan Bilgin ikna edilip tekrar partisine dönebilir. Cumhur İttifakı 2024 yerel seçimleri için çalışırken CHP’nin hali bu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu çekişmesi bütün hızı ile devam ediyor. Manisa Milletvekili Özgür Özel için daha önce Kemal Kılıçdaroğlu’nun manevi evladı diye yazı yazmıştım. Bugün Özgür Özel Ekrem İmamoğlu ile Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na karşı mücadele ettiğine şahit oluyorum. Özgür Özel’den böyle bir manevra beklemiyordum. Hayret ettim. Siyasette bunların olup bittiği dönemleri ülkede çok gördüm. Süleyman Demirel’e yapılan ihanetleri izlemiş biri gazeteciyim. Ama yine de Özgür Özel’in değişim numarası ile her şeyini ona borçlu olduğu Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu terk etmesini ibretle izliyorum. Kendi kendime Özgür Özel bu kadar vefasızdır diyemiyorum. CHP’de sular durulmaz kasım ayına kadar devam eder. Ama daha önce de yazmıştım. Bir daha yazayım. CHP’nin başından Kemal Kılıçdaroğlu’nu indirmeye kimsenin gücü yetmez. CHP Genel Başkanlığını 2024 yerel seçim sonrasına kadar Kemal Kılıçdaroğlu’nun koruyacağı görüşündeyim.

DOSTLAR YALNIZ BIRAKMADI

Manisa’da kaldığım süre içerisinde Ahmet Songüler ve Nizamettin Etyemez benimle ilgilendiler. Bir akşam ünlü sinema yıldızlarının duvarlarında asılı olduğu Bornova’daki bir meyhanecide yemek yedik. Her şey güzeldi. Türkan Şoray’ın resmine bakarak gençlik yıllarımda Türkan Şoray şöhretli yıllarındaki durumu gözlerimin önüne geldi.  Türk sinemasının gerçek sultanıydı. Kendisini en son Yunusemre Belediyesinin bir etkinlik için Manisa’ya getirdiğinde Anemon Otelde karşılamıştım. Yıllar çabuk geçiyor. Türkan Şoray da benim gibi yaşlanmış. Yalan dünyada yaşıyoruz. Kimin yarına çıkacağı belli değil. Aydın Besen’in dediği gibi “Bir gün önce Memduh Aloğlu ile beraberdik. Sadullah Bakkaldan ekmek alırken ambulansla götürüldüğünü gördüm. Ömrü bu kadarmış” dedi. Aydın Besen doğru söylüyor. Her canlı ölümü tadacak. Vakit gelince hepimizin gideceği yer, gerçek dünya…