29 Ekim yaklaşırken tüm Türkiye’de olduğu gibi Manisa’da da Cumhuriyet Bayramı heyecanı yüreklerimizi sardı. Atatürk’ün ilan ettiği Cumhuriyetin 100.yılı Pazar günü coşku içinde kutlayacağız.

Manisa’da Cumhuriyetin 100.yıl kutlamaları çerçevesindeki kutlama etkinlikleri Salı günü valilik önünden 100 kişilik harmandalı gösterisi ile başladı. Ellerinde ay yıldızlı bayrağımızla Manisa Valisi Enver Ünlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ve Manisa protokolü ile Manisa Valiliğinden Tarzan Meydanına kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Cumhuriyetin 100.yıl etkinlikleri hafta boyunca devam edecek.

HER YER TÜRK BAYRAKLARI İLE DONATILDI

Cumhuriyetimizi seviyoruz. 100.yıl heyecanı sanat dünyasında da fırtınalar esiyor. Bu hafta filmlerle tiyatrolarla şarkılarla hep cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anacağız. Yurdumuzun her köşesi Türk bayrakları ile donatıldı.

GÜZELBAHÇE

Ayni Ali’nin işletmecisi Osman, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında aldı bizleri İzmir Güzelbahçe’ye götürdü. Bornova’ya girdiğimiz andan Güzelbahçe’ye kadar giderken her yer Türk bayrakları ile donatıldığını gördük. Ahmet Songüler, Nizamettin Etyemez, Ayni Ali’nin işletmecisi Osman ve ben sarı sonbaharın güzel gününü Güzelbahçe’de deniz kenarında geçirdik. Bulunduğumuz Ümit Restoranda İzmirli hanımlar ellerinde bayraklarla cumhuriyetimizin 100.yılı heyecanını yaşıyorlardı. Ümit Restoranda Atatürk’ün sevdiği şarkılar çalıyordu. Zaman zaman bizler de eşlik ettik. Ayni Ali Osman’ın programı çerçevesinde deniz mahsullerinin bol bol masaya servisinde geçmiş yılların anısı canlandı. Güzelbahçe’deki Ümit Restoranda 25-30 yıl önce Manisalı dostlar ile geçirdik. Haşim Ağar, rahmetli Levent Gönül, Ahmet Erken ile hey gidi günler hey gelip geçti. Haşim Ağar Muradiye’deki çiftliğine kapandın. Ölüm var Haşim Ağar ölüm. Ne demek istediğimi anladın.

Sonbaharın son güzel günlerini yine dostlar ile geçirdim. Tarkan Kayhan ve dostlarla kahvaltı ile başlayan günlerim Organize Sanayi Bölgesindeki Yusuf’un işlettiği Sakallı Nusret’in yönetimindeki Palet Restoranda yerel seçimler ile ilgili İYİ Partideki gelişmeleri İsa Özdemir ve Ömre Yılmaz ile değerlendirdik.

ULUPARK’TA KAHVALTI

Ulupark’ın işletmecisi Sabahattin Kayhan’ın oğlu Tarkan Galatasaray-Beşiktaş derbisini izlerken bana dedi ki “Abi her Pazar kahvaltı yapıyoruz Ulupark’ta dostlarla gelir misin” dedi. Benim kahvaltı kültürüm yok ama Tarkan’a “Gelirim” dedim. Pazar günü saat 10.30’da Ulupark’a gittim. Baba dostu Doktor Timur Köksal oturuyor. Tarkan Kayhan ve çalışanları bir futbol takımına kahvaltı hazırlıyorlar. Birlikte oturduk. Dr. Timur Köksal ile sohbet etmeye başladık. Bana “Cengiz Ergün aday mı?” diye sordu. Bende “Büyükşehir Belediye Başkanlığına bu dönem de aday. Cengiz Ergün’ün üzerine başka isim düşünülebilir mi?” dedim. Kahvaltı sofrası hazırlanırken yiğit namı ile anılır darıcı Hüseyin İcel geldi. Son zamanlarda Yavuz Donat Manisa’ya geldiğinde Ulupark’ta tavla oynuyor iş insanı Hüseyin İcel. Timuçin Cengiz Yılmaz Koparan da gelince Tarkan Kayhan kahvaltı sofrasına bizi buyur etti. Hep birlikte hem sohbet ettik hem de kahvaltımızı yaptık. Sonra ben izin istedim ayrıldım. Ulupark’ta sonbaharda hareketli gördüm. Tarkan Kayhan’ın yükü ağır. Eski işler yok dedi beni uğurlarken. Haklı. Vatandaş geçim derdinde. İnşallah işleri açılır. Tarkan Kayhan’a “Üniversiteler açıldı. Hareketlenir. Bak bugün sabah kahvaltısında iki grubu ağırladın” dedim.

CENGİZ ERGÜN İLE ALİ UÇAK’IN ARASINI AÇMAK İSTİYORLAR

Yerel seçim öncesi MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen MYK Üyesi Ali Uçak ile arasını açmak için çaba sarf edildiğini görüyorum. Lafı uzatmadan söyleyeyim. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Türkiye’deki büyükşehir belediye başkanları arasında bir marka isim. Yapılan araştırmalarda da bu her zaman ortaya çıkmıştır. Onun için Ali Uçak ile Cengiz Ergün’ün arasını açmak isteyenler boşuna uğraşıyorlar. Şimdiden yazıyorum. MHP Alaşehir ilçesinde belediye başkan adayı olarak Ali Uçak’ı çıkaracak. Genel Merkezin havası bu. Onun için Cengiz Ergün ile Ali Uçak’ın arasını hiç kimse bozamaz.

PALET’TE İSA ÖZDEMİR İLE

İş insanı ve Manisa FK yönetim kurulu üyesi İsa Özdemir ile Almanya gezisi sonrası Organize Sanayi Bölgesindeki Yusuf’un işlettiği Sakallı Nusret’in yöneticilik yaptığı Palet’e gittik oturduk. Önce Almanya seyahatini anlattı. Berlin’e gitmiş. İsa Özdemir “Güzel bir gezi oldu” dedi. Geçen dönem İYİ Parti Şehzadeler Belediye Başkan adayı olarak siyaset sahnesinde görev almıştı İsa Özdemir.

İYİ PARTİ’DEN AYRILANLAR

Kendisine bugün İYİ Parti meclis üyesi Mümin Yılmaz ile beraberdim. Partiden istifa etmiş bir süre sonra Söğütaltı Kahvesinde her akşam birlikte olduğumuz ayrancı Alparslan Özgürler geldi. Bana bir fotoğraf gösterdi ve İYİ Partinin haline bak dedi ve ben İYİ Partiden istifa ettim dediler diye konuştum. İsa Özdemir “İkisinin de istifasından haberim var. Ben de İYİ Partiden istifa ettim” dedi. “Ne oluyor İYİ Partide?” deyince İsa Özdemir “Benden bu kadar yuvama döneceğim” dedi. Bende “Yaşar Coşkun hoca da İYİ Parti’den ayrıldığını duydum” dedim. Doğru dedi ve Mustafa Öneş de ayrıldı diye ilave etti. 

Sonbahar aylarında sarı sarı yapraklar dökülür. Yaz aşkları sonlandırılır. Bu sonbaharda Manisa İYİ Partide yaprak dökümü yaşanıyor.

İYİ PARTİDE MERKEZDE VE YUNUSEMRE’DE ADAYLAR BELLİ OLDU

Manisa İYİ Parti’de geçen hafta Şehzadeler Belediye Başkan adayı Ahmet Karadağ, Yunusemre İlçe Başkan Adayı Tufan Akan açıklamasını Genel Başkan Meral Akşener grup toplantısında açıkladı. İl Başkanı Zafer İksir de törende bulundu. Akşener iki adayın ellerini tutarak “Manisa Şehzadeler ve Yunusemre ilçesi başkan adaylarımız Ahmet Karadağ ve Tufan Akan” dedi. Hala CHP’liler kurultayları olduktan sonra yerel seçimlerde İYİ Parti ile ortaklık bekliyorlar. Boşuna beklerler. Yerel seçimlerde CHP ittifak yapmayacak mı yapacak ama ittifak İYİ Partisiz olacak.

PALET’TE OĞUZ SÜMER, ÜMİT TÜREK, HİLMİ İÇENGİL, SELAMİ DELAN VE RÜŞTÜ BOZYAKA İLE BERABER OLDUM

İş insanı emlak sektörünün durumunu en iyi bilen Noran inşaat firmasının da temsilciliğini yapan İsa Özdemir ile Palet’te birlikteyken masalara göz gezdirdim. Yılların dostları bir arada oturuyordu. Manisa iş dünyasının giyim kuşamının önemli siması Manisaspor Başkanlığı yapan Oğuz Sümer, kuyumcu Selami Delan, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek, petrolcü Hilmi İçengil ve ayakkabı sektöründe yenilikleri Manisa’ya getiren Rüştü Bozyaka birlikte yemek yiyorlardı. Oğuz Sümer iş hayatını İstanbul’da sürdürüyor. Eskisi gibi kendisini göremiyorum. Dost takımı toplanmış dedim. Oğuz Sümer “Seni de aramızda görmek istiyoruz” dedi. Bende “Davet ettiniz de gelmedim mi?” cevabını verdim. Palet’e ne zaman gitsem birçok dostla karşılaşıyorum. O gecede birçok dostla selamlaştık. Yusuf ve Sakallı Nusret her zaman olduğu gibi ilgi ve alakasını eksik etmedi. İsa Özdemir ile vedalaştık. Benim için iyi bir akşam oldu. Manisa’da ne olup bittiğini öğrenmiş oldum.