Giresun’dan Manisa Valiliğine atanan Enver Ünlü’nün vilayet önündeki karşılama törenine katıldım. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ve protokol üyeleri ile çiçeği burnunda valimiz Enver Ünlü ile tanışmış oldum. 55 yıllık meslek hayatımda 1968 yılının Manisa Valisi rahmetli Ahmet Balkan’dı. 2023 Ağustos ayında karşıladığım Valimiz Enver Ünlü benim 23. vali oldu. Hayırlı uğurlu olsun. Sayın Valim Enver Ünlü’yü Sabah’ın köşe yazarı Yavuz Donat bana ve Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz’a anlattı. Donat “Manisa şanslı genç ve dinamik bir valiye sahip oluyorsunuz” dedi.

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ

1968 yılında Beyaz Fildeki Yeni Asır bürosunda göreve başladığımda valimiz Ahmet Balkan’dı. Rahmetli 1973 seçimlerinde Adalet Partisinden Manisa milletvekili oldu. Rahmetli Vefik Kitapçıgil ile çalışma yıllarımı hiç unutmam. O günkü adı ile Babıali’de görev yapanlara büyük önem verirdi. Manisalı gazetecilerle güzel ve uyumlu yıllar geçirdi. 12 Eylül ihtilalinden sonra kurucu mecliste Vefik Kitapçıgil Manisa’yı temsil etti. 1977 yılların valisi rahmetli Erol Yavuz’du. Vilayette ilk basın bürosunun kurulduğu yıldı. Benim bu büronun faaliyete geçmesinde rolüm büyük oldu. Erol Yavuz valim de beni vilayette vali basın danışmanı olarak görevlendirdi. Baba Nejat ile birlikte görev yaptık. Rahmetli Erol Yavuz’u da Adalet Partisi Manisa senatörü olarak Başkente uğurladık. Meslek yaşamımızda iz bırakan valilerden biri de Sami Sönmez’di. Zafer Ünal’ın belediye başkanlığı döneminde Spil’e özen gösterdi Sami Sönmez. Manisa turizmine katkıda bulunmak için çok çaba sarf etti. Halkın içinde tek başına gezmeyi çok severdi. Nereden nereye geldim. Geçmişin anıları tazelendi.

VALİ ENVER ÜNLÜ

Göreve başladığı gün yaptığı konuşmada Vali Enver Ünlü “Manisa iman, inanç ve milli ruh demektir ve Ege’de parlayan milli asalettir. Mülki İdare Amirliğine adım attığım 1994 yılından beri 'halka hizmet, Hakk’a hizmettir' ve 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıyla insanı merkezine alan bir yönetim anlayışı içinde tüm iş ve işlemlerimizi hak, hakkaniyet ve adalet prensiplerine uygun olarak yerine getirmeyi, aziz şehitlerimiz eve kahraman gazilerimize minnet duymayı, aziz şehitlerimizin değerli emanetleri olan şehir aileleri ile birlikte olmayı, yetimin, öksüzün yanında olup onları gözetmeyi, toplumun dezavantajlı kesimiyle birlikte olup onları gözeteceğimize özen göstereceğimizi belirtmek istiyorum. Devletimizin şefkatini ve hoşgörüsünü en ücra köşelere kadar yaymak ve hissettirmek, kamu yararını ön planda tutan bir anlayışla, hukukun üstünlüğüne, tüm hizmetlerin en verimli şekilde yerine getirilmesine azami gayret edeceğiz. Vatandaş odaklı hizmete talip olacağız. Hürriyet ve bağımsızlığın kazanılmasının ardından, yakılıp yıkılan şehrini yeniden ayağa kaldırmak için yeniden doğuş mücadelesi veren Manisa halkının azim ve çalışkanlığı sayesinde şehrimiz tarımı, sanayisi, güçlü ekonomisi ve sağladığı katma değer ile ülkemizin gözbebeği illeri arasına girmeyi başarmıştır. Manisa hem sanayinin hem de tarımın birlikte yürütüldüğü örnek bir şehir olarak, ekonomik aktiviteler, istihdam, rekabet ve yenilikçi kapasitesiyle büyük işletmelere ev sahipliği yapmaktadır. İlimizde yapımına başlanmış ve başlanacak olan birbirinden değerli projeleri devam ettirmek, devraldığımız bayrağı daha da ilerilere götürme gayreti içinde olacağız. Rabbim her daim bize hayırlı ve güzel hizmetler yapmayı nasip etsin. Gayret bizden tevfik Allah’tan. Adanmış bir anlayışla çalışarak gelişim ve değişim içinde olacağız. Tarihimize, kültürümüze, verimli topraklarımıza, turizmimize, sanayimize, gençlerimize, çocuklarımıza ve değerli insanlarımıza sahip çıkacağız. Her vatandaşımızın yüreğine dokunacağız. Bunları hep birlikte yapacağız. Bu çalışmalar sırasında değerli hemşerilerimiz başta olmak üzere, milletvekillerimizin, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının, oda ve derneklerin, değerli meslektaşlarımızın, toplumun tüm kesiminin ve basın mensuplarımızın değerli katkı ve tecrübelerini esirgemeyeceklerine inanıyorum. Bahtın, bahtım, neşen, neşem, sızın sızımdır Manisa” dedi.

HOŞ GELDİN ZİYARETLERİ

Manisa’mızın yeni valisi Enver Ünlü cumartesi Manisa’ya geldi. Pazar günü Yunusemre Belediyesinin Yuntdağı’nda düzenlediği Yağlı Pehlivan Güreşlerine katıldı. Manisa FK’nın maçını izledi. Vali Enver Ünlü’ye pazartesi gününden başlayan hoş geldin ziyaretleri aralıksız sürüyor. İlk ziyareti Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yaptı. Manisa siyasetinin duayeni AK Partinin özgür ağırlıklı siyasetçisi Bülent Arınç ve milletvekili oğlu Mücahit Arınç ile Vali Enver Ünlü’yü ziyaret etti. Daha sonra üç dönem Manisa milletvekilliği yapan Hüseyin Tanrıverdi de yeni valimiz Enver Ünlü’ye hayırlı olsun dedi.

KENTİ GEZİYOR

Valimiz Enver Ünlü hem ziyaretçilerini kabul ediyor hem de kent içinde Manisa’mızı tanımaya çalışıyor. Kurşunlu Han’a gidiyor. Tekrar valimize Manisa’ya hoş geldiniz diyorum. Sayın Valimiz Enver Ünlü’ye Manisa’yı yönetmenin hem çok kolay hem de çok zor olduğun u yazmak zorundayım.