Hareketli bir haftayı geride bırakıyorum. 4 sivil toplum örgütü başkanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile bir araya geldikten sonra dostlarla art arda bir araya geldim.

Fikret Taşçı ile savaşın devam ettiği Ukrayna’nın başkenti Kiev’de çikolata fabrikası denetlemeye giden Ekonomist Dr.Hikmet Oray Yalçın ile, CHP’li Muradiyeli Özgür Özel’in genel başkan olmasını isteyen Ahmet Çiftçi ile, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı seni özledim diyen Bilal Demir ile, Ayni Ali’de Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Songüler ve Nizamettin Etyemez ile buluştum. Söğütaltı Kahvesinde Avukat Zülfikar Gürcan, Çapala Mehmet ile akşamüstü sohbetlerini sürdürdüm. Ne mi konuştuk? Manisa’da ne olup bittiği, İsrail’in Filistin zulmünü ve yerel seçimler ile ilgili aday adayları üzerinde değerlendirmeler yaptık. AK Partide yerel seçimler için MKYK 24 Ekim’de toplanması beklendiğini öğrendim. 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler ile ilgili yol haritası belirlenecek. AK Partide kasım ayının ilk haftasında adaylık başvurusu, temayül yoklaması ve aday tespit komisyonu kurulması ile ilgili takvim MKYK’nın gündemini oluşturuyor. Aralık ayının başından ve ocak ayının sonuna kadar AK Partide belediye başkan adaylarının açıklanması ve yerel seçim beyannamesinin açıklanması planlanıyor. AK Partide adaylara yönelik temayül yoklaması tüm illerde aynı anda elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

HİKMET ORAY YALÇIN İLE

Önce Ukrayna Kiev’den sağ salim dönen Ekonomist Hikmet Oray Yalçın ile başlayalım dost buluşmalarına. Hikmet Oray Yalçın benden habersiz Manisa’ya gelmiş. Kuyumcu Serdar’ın orda Avukat Mustafa Karakaş ile çaylarını içip sohbet ederken gördüm. Avukat Mustafa Karakaş “Ben Hikmet’e geldiğini Ertuğrul abiye söyledin mi dedim” deyince gülmeye başladık. Hikmet Oray Yalçın ve Avukat Mustafa Karakaş ile birlikte Salı günü öğleden sonra İzmir Bayraklı’daki Mersinli Ciğerci Apo’nun orada bir araya geldik. Aynı gün Hikmet Oray Yalçın ve Mustafa Karakaş sabah 6’da kalkıp Hatuniye Camisinin karşısında Aşçı Bahattin’in oğlu Çeto’da çorba içmişler. Hikmet ile Mustafa bu ara kanka. Hikmet Oray Yalçın ekonomi uzmanı. Hayat pahalılığından bahsettik. Emeklilerin zor şartlarda hayatlarını sürdürdüğünü dile getirdik. Hikmet Oray Yalçın Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in aday olup olmayacağını sordu “Benim bildiğim aday olmayacak. Son kararı AK Parti genel merkezi verir” dedim. Hikmet Oray Yalçın AK Partiden iki dönemde milletvekili aday dayı olmuş sıralamaya girememişti. AK Parti siyasetinin Manisa’daki durumunu da takip ediyor. Hikmet Oray Yalçın “Ahmet Songüler aday olmayacak mı?” diye sorunca “Hayır” dedim ve “Şuanda Ahmet Tonguç ve Kebapçı İbrahim Onaylı isimleri aday adayı olarak geçiyor” dedim. Hikmet Oray Yalçın bu hafta hep Yuntdağı’ndaki ortağı olduğu Talu Çiftliğine gidip geldi. Bugün Manisa’dan ayrılacak. Fikret Taşçı ile OSB’deki İtalyan restoranında beraber olduk. Pizza yedik. Foça’daki yapmayı düşündüğü projeleri konuştuk.

BİLAL DEMİR İLE “NEFES” ALDIK

Hikmet Oray Yalçın ve Mustafa Karakaş ile Söğütaltı Kahvesinde otururken Bilal Demir aradı “Ertuğrul abi özledim seni almaya geliyorum” dedi. Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir ile en son milletvekilliğine aday olma düşüncesini Çeşme Ildır’daki yazlığımda beraber olmuştuk. Bilal’in “Seni özledim” demesine yine bir yere aday mı düşüncesi bende hasıl oldu. Söğütaltı Kahvesinden beni aldı. İzmir’e doğru yola çıktık. Bilal Demir “Abi nereyi istersen orada oturalım” dedi. Bende İzmir Büyükşehir Belediyesinin Üçkuyular’daki limanda işlettiği Nefes’e gidelim dedim. Anemon Otellerinden tanıdığım Yıldıırım Şefi aradık. Nefes’te görevinin başındaymış. Saat 18.30’da denize karşı oturduk. Yıldırım Şefte bir süre bizimle birlikte oldu. Hava serindi. Gökyüzü berrak, limandaki yatları seyrederek Bilal Demir ile sohbet ettik. Çeşitli konular üzerine yorumlar yaptık. Şehzadeler’de ne olup bittiğini sordum. O gün Bilal Demir “Yunusemre Belediyesporun Başkanı Arif Alkan’ın eşinin ölümüne üzüldüğünü üç gündür eşi Arif’i teselli ettiğini söyledi “Ertuğrul abi Arif çok kötü” dedi. Bende Allah sabırlar versin kolay değil dedim. Ben Nefes’i severim. Yıldırım Şef gerekeni yaptı. Konuşacaklarımızı konuştuk. Manisa’ya geldik. Bilal yine eşi vefat eden Arif’in yanına gitti.

AYNİ ALİ SOHBETİ

Haftada bir gün Osman’ın işlettiği Ayni Ali’de Ahmet Songüler ve Nizamettin Etyemez ile birlikte oluyoruz. Ahmet Songüler Başkan Ömer Faruk Çelik ile Başkente gidip dönmüş. Bülent Arınç’ı ziyaretlerinin fotoğraflarını görmüştüm. Ahmet Songüler “Belediye projelerinin hızlanması için Ankara’ya gittik” dedi. Onlar nargilelerini içti. Osman da bana soğuk çay ikram etti. Ayni Ali’de zaman çabuk geçiyor.

AHMET ÇİFTÇİ “ÖZGÜR ÖZEL GENEL BAŞKAN OLACAK” DEDİ

Ahmet Çiftçi iyi bir CHP’lidir. Düşüncesini açık açık söyler. Kimseden de çekinmez. Yazın Çeşme’de olduğum için uzun süre görüşemedik. Arayıp davet etti birlikte olduk Dergah’ta. Ahmet Çiftçi ve oğlu ile birlikte. Ben “Özgür Özel kazanacak mı?” dedim. Ahmet Çiftçi “Şüphen mi var. CHP’de Özgür Özel yeni bir dönem başlatacak” dedi. Bende Ahmet Çiftçi’ye düşüncene saygı duyuyorum ama CHP kurultayında yine Kemal Kılıçdaroğlu başkan olarak çıkacak dedim.

KEBAPÇI İBRAHİM ONAYLI

Manisa Kebabının ustası babadan oğula geçen mesleğinin hakkını veren maçlara temsilci olarak giden İbrahim Onaylı’ya uğradım. Şehzadeler belediye başkan adaylığını ne zaman açıklayacaksın diye sordum. İbrahim Onaylı kasım ayını bekliyorum dedi. Bu hafta Manisa’da konuşlanları ve olanların özetini anlattım. Hoşçakalın.