Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. öğretim üyesi Şükriye Özde, “Bütün bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak, sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise; bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Sağlıklı büyümeye giden yolda atılması gereken ilk adım anne sütü ile emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılmasıdır” ifadelerini kullandı.

“ANNE SÜTÜ İLK AŞIDIR”

Ödem nasıl kontrol altında tutulur? Ödem nasıl kontrol altında tutulur?

Anne sütünün kutsal olduğunu söyleyen Şükriye Özde, “Her annenin sütü bebeğine özeldir. Sağlıklı nesillerin çıkması için, doğumdan sonra ilk yarım saatte anne ile ten tene teması sağlayıp bebekleri emzirmeliyiz. Yeni doğan bir bebeğin ilk ihtiyacı annesinin kokusu, sıcaklığı ve onun sütüdür. Ne kadar erken emzirmeye başlarsak anne bebek bağı o kadar çabuk oluşacak ve anne sütünden bebek bolca faydalanacaktır” dedi.

Doğumdan sonra ilk gelen ve kolostrum şeklinde tanımlanan anne sütünün, bebeğin aynı zamanda ilk aşısı olduğu için çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Özde, “Anne sütü, ilk 6 ay bebeğin ihtiyacı olan tüm ihtiyaçları karşılar ve büyümesi için tek başına yeterlidir, taze ve ekonomik bir besindir. Bu sayede bebeklerin bağışıklık sistemi daha güçlü olur, daha az hastalanır, daha çabuk iyileşirler ve daha zeki olurlar. Bu nedenle 2 yaş ve üzerine dek emzirmeyi öneriyoruz” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

“ANNE SÜTÜ BEBEĞİN EN DOĞAL HAKKIDIR”

Annelerin; bebeklerini anne sütü ile besleyerek, bebeklerinin üzerine en iyi yatırımı yapmış olduğuna ve yarınlarını garanti altına aldığına dikkat çeken Şükriye Özde, “Anne sütü en güzel hediyedir. Bu nedenle anne sütü, her bebeğin en doğal hakkıdır. Sağlıklı nesiller için anne sütünün öneminin farkındayız. Hastanemiz, anne ve bebek dostu hastanedir. Annelere doğum öncesi ve doğum sonrası bu konuda eğitim almış ebe ve hemşirelerimiz tarafından eğitim verilmektedir. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak tüm anneleri destekliyor ve teşvik ediyoruz” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı. İHA