2024 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Emniyet güçleri veya muhtarlık tarafından tebliğ edilen seçmen üyelik belgeleriyle birlikte vatandaşların aklında seçmen üye ne demek soruları oluştu.

Seçmen üye nedir, ücreti ne kadar? Tüm merak edilenleri yanıtladık…

Irak ve Suriye’de terör örgütü PKK’ya büyük darbe! 19 terörist öldürüldü Irak ve Suriye’de terör örgütü PKK’ya büyük darbe! 19 terörist öldürüldü

Seçmen Üye Nedir? Ne Demek?

Seçimler sandık kurulu yönetiminde gerçekleştirilir. Seçim sandık kurulunda bir başkan, altı asıl ve altı yedek üye bulunur. Başkan ve bir memur üye haricindeki üyeler siyasi partilerden istenen üye listesi içinden belirlenir.

Siyasi partilerin üye listesini ulaştırmaması hâlinde eksik kalan üyeler seçmenlerden seçilir. Bu seçim emniyet güçleri ya da muhtarlar tarafından ilgili vatandaşa belgeyle bildirilir.

31 Mart 2024 seçimleri nedeniyle seçmen üye belgesinin ulaştığı vatandaşlar seçmen üyelik ile ilgili merak ettiklerini bu yazımıza bulabilir…

Secmen Uye Nedir 2

Seçmen Üyenin Görev Alması Zorunlu Mu?

Kendilerine seçmen üye belgesi ulaşan vatandaşlar seçmen üye nedir sorusunun yanında zorunlu olup olmadığını da merak ediyor. Bu soruyu sizler için cevaplayalım…

Vatandaşa seçmen üye belgesi ulaşması halinde bu görev onun için zorunluluk arz ediyor. Bu konuyla ilgili kanunda da bir madde bulunuyor.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 136’ıncı maddesinde seçmen üyenin zorunlu olmasıyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Kurullara seçildiği halde haklı sebep olmaksızın vazifesi başına gelmeyenler elli günden az olmamak üzere adlî para cezası ile cezalandırılır.”

“Seçim başladıktan sonra kuruldaki görevlerini haklı bir sebep olmaksızın terk edenler, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Secmen Uye Nedir 3

Seçmen Üye Ne İş Yapar?

Seçmen üye nedir sorusunu yanıtladık. Seçmen üye belgesi ulaşan vatandaşlar için seçmen üyesinin görevlerini inceleyelim...

Seçmen üye seçim esnasında ve seçim sonrasına kilit rol oynayan görevlidir. Seçimin kurallar çerçevesinde gerçekleşmesini ve oy sayımının aslına uygun şekilde yapılmasında aktif görev alır.

Sandık kurulu seçmen üye görevlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Seçimin yapılacağı gün sabah en geç saat 7.00’de sandık başında olmak
 • Oy sayımı bitene kadar sandık başından ayrılmamak
 • Oy verme işleminin kurallara uygun ve güvenilir şekilde yapılmasını sağlamak
 • Seçim tamamlandıktan sonra oy sayımı işlemini yapmak
 • Sandık kurulu tutanağını imzalamak

İşte seçmen üyenin görevleri bu şekildedir. Bu görevleri yerine getirecek seçmen üyelerin belirli şartları sağlaması gerekmektedir.

Seçmen üye olma şartları şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İlgili seçmen kütüğüne kayıtlı olmak
 • En az 18 yaşında olmak
 • Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak
 • Okuma yazma bilmek

Bu şartları sağlayan vatandaşlar seçim günü seçmen üye olarak görev yapabilirler.

Secmen Uye Nedir 4

Seçmen Üye Ücreti 2024

Seçimlerde görev alan kişilere belirli bir ücret ödenir. Ödenecek miktar, görevlinin statüsüne göre değişiklik gösterir. Bu durum 31 Mart 2024 yerel seçimleri için de böyledir. Öncelikle seçmen üye olarak belirlenen vatandaşların ne kadar ücret alacağına bakalım…

Seçmen üye ücreti 2024 yılı itibarıyla şu şekildedir:

 • Seçmen Üye Ücreti: 700 TL

Sandık kurulunda bulunan diğer görevlilerin yerel seçimlerde alacakları ücretler şöyledir:

 • Sandık Kurulu Başkanı: 2.947 TL
 • Seçim Bina Sorumlusu: 2.936 TL
 • Sandık Memuru: 2.088 TL
 • Partili Üyeler: 1.044 TL

Sandık kurulunda görev almak için daha önce belirttiğimiz şartları taşımak gerekiyor. Bu şartları karşılayan vatandaşlar belirli bir eğitim programından sonra sandık kurulunda görev almaya hak kazanıyor.

Muhabir: Özkan Çelik