Haziran ayında gerçekleştirilen genel seçimlerde, Sinan Oğan'ın Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklemesi birçok kesimde tartışmalara neden oldu. ATA ittifakı içerisinde yer alan Sinan Oğan, ilk turda aday olmuş, ancak ikinci tura kalındığında adaylıktan çekilmişti. 2023 seçimlerinde ismi sıkça yankılanan isimlerden biri olan Sinan Oğan vatandaşlar tarafından oldukça merak edildi ve arama motorlarında aratıldı. Sinan Oğan kimdir? Sinan Oğan Alevi mi Caferi mi? İşte detaylar…

Sinan Oğan Kimdir? Alevi mi Caferi mi?

Sinan Oğan, Türkiye’nin önde gelen siyasetçilerinden biridir. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme bölümünden mezun olan Oğan, Azerbaycan’da yüksek lisans yapmıştır.  Uzmanlığını uluslararası ilişkiler alanında yapan hem Marmara Üniversitesi’nde hem de Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesinde eğitim aldı.

TİKA Azerbaycan temsilciliği, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası başkanlığı ve TÜRKSAM başkanlığı gibi önemli görevlerde bulundu.

Sinan Oğan, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Iğdır milletvekili seçilmiştir. Ancak 2015’te MHP’den ihraç edilen Oğan, dava açtı. Davayı kazanan Oğan, ihraç edildiği MHP’ye geri döndü. 2017’de Balıkesir milletvekili İsmail Ok, Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve Isparta milletvekili Nuri Okutan ile birlikte MHP'den tekrar ihraç edildi.

Siyaset sahnesine tekrar 2023 yılında sürpriz şekilde ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklayan Oğan, seçimler ikinci tura kaldığında Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı aldı.

Oğan’ın hangi mezhebe mensup olduğu, merak edilen sorulardan biridir. Sinan Oğan’ın hangi mezhebe mensup olduğu konusunda resmi bir beyanı bulunmamaktadır.  Ancak Oğan’ın doğduğu bölge ve aile kökeninden dolayı Caferi olabileceği düşünülmektedir.

Alevilik ve Caferilik Arasındaki Fark Nedir?

Alevilik ve Caferilik, İslam'ın iki farklı inanç sistemidir. Her iki mezhepte Hz. Ali’yi sever. Caferilik daha çok Sünniliğe yakındır. Alevi ve Caferiler şu noktalarda birbiriyle ayrışırlar:

On İki İmam’a olan bağlılıkları farklıdır. Aleviler, on iki imamın tamamını kabul eder, Caferiler ise sadece altıncısı kabul eder. Ayrıca ibadet şekilleri de birbirinden farklıdır. Alevilerin ibadet yeri cemevlerinde toplanarak dua eder. Caferiler ise camilerde namaz kılar.  

Sinan Oğan Kimdir?

1 Eylül 1967 Iğdır doğumlu olan Sinan Oğan, Azeri kökenlidir. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunudur. Lisans eğitiminin ardından yüksek lisans eğitimini Azerbaycan’da tamamlayan Oğan, “Azerbaycan’da Ekonomik ve Mali Sektörün Yapısal Analizi” adlı tez yazmıştır. Doktorasını ise Uluslararası İlişkiler üzerine yapmıştır.

AK Partili Baybatur Viyana'da Yunanistan'a verdi veriştirdi! AK Partili Baybatur Viyana'da Yunanistan'a verdi veriştirdi!

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde araştırma görevlisi, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesinde hem öğretim görevlisi hem de dekan yardımcısı olarak çalışmıştır.

TİKA Azerbaycan Temsilcisi de olan Sinan Oğan'a Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından “Devlet Nişanı” ile taltif edildi. TİKA Azerbaycan temsilciliğinin dışında Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası başkanlığı ve TÜRKSAM başkanlığı gibi önemli görevlerde bulundu.

Siyasi kariyerine ise 2011 genel seçimlerinde MHP’den Iğdır Milletvekili seçilmesiyle oldu. 2015’te partide ihraç edildi. Ardından açtığı davayı kazanarak 2017’ye kadar MHP’de görev almaya devam etti.10 Mart 2017 tarihinde Balıkesir milletvekili İsmail Ok, Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve Isparta milletvekili Nuri Okutan ile birlikte MHP'den tekrar ihraç edildi.

2023’te ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olması sonrasında da ikinci turda Cumhur İttifakı ile tekrar ismini duyuran Sinan Oğan, siyasette aktif olarak rol almaya devam etmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi