Schneider Electric, 2023 yılı finansal ve finansal olmayan sonuçlarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında şirketin toplam gelirleri organik olarak yüzde 13'lük artışla 36 milyar avro olarak tespit edildi. Bu dönemde şirketin net gelirleri yüzde 15'lik yükselişle 4 milyar avro olarak gerçekleşirken, yıllık düzeltilmiş FAVÖK 6,4 milyar avroya ulaştı ve organik olarak yüzde 25 arttı.

Şirket, serbest nakit akışını yüzde 38'lik artışla 4,6 milyar avroya yükseltti. Şirket, 2023 yılında sürdürülebilirlik taahhütlerini de hedeflerinin üzerinde bir performansla tamamladı.

2’nci Volkswagen vakası! Otomotiv devi Chery'den yatırım kararı 2’nci Volkswagen vakası! Otomotiv devi Chery'den yatırım kararı

Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi değerlendirmesine göre ise şirket, hedefin 0.13 puan üzerine çıkarak 6,13 olarak gerçekleşen bir performansla paydaşlarının ve gezegenin refahı için çalışmaya devam etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Schneider Electric CEO'su Peter Herweck, güçlü performanslarını 2024'te de sürdürmeyi hedeflediklerini belirterek, “2023 yılında şirketimiz, rekor seviyede büyüme ve gelişim göstermeye devam etti. Şirket gelirlerde yüzde 13'lük organik büyüme, mükemmel organik marj gelişimi, yüksek serbest nakit akışı ve güçlü bir net gelir artışı ile yeni bir başarı tablosuna imza attı.' ifadelerini kullandı.

Herweck, bu yüksek performansı 2024'te de sürdürme hedefiyle yıla başladıklarının altını çizerek, '2024 yılı, ‘Yeni Ufuklar’ adını verdiğimiz ve sürdürülebilir büyümeye ve gelişmeye odaklandığımız 4 yıllık stratejinin ilk adımı olacak.' açıklamasında bulundu.

Schneider Electric, Tüm İş Kollarında Yüksek Bir Performansa İmza Attı

Schneider Electric'in güçlü yıllık performansında 4. çeyrekteki başarılı çalışmaları da önemli bir rol oynadı. Bu dönemde şirket gelirleri organik olarak yüzde 9,1'lik artışla 9,480 milyon avro olarak gerçekleşti. Schneider Electric, 2023 gelirlerinin yüzde 53'ünü ürün segmentinden aldı.

Şirketin 2023 gelirlerinin yüzde 28'ini oluşturan sistemler segmenti, 4. çeyrekte organik olarak yüzde 17 büyüdü.

Bu büyümede küresel çapta Veri Merkezi ve Altyapı projelerinde devam eden yoğun taleple desteklenen Enerji Yönetimi’ndeki çift haneli organik büyüme etkili oldu. Endüstriyel Otomasyon alanında ise büyümeyi Proses ve Hibrit sistem satışları tetikledi.

2023 gelirlerinin yüzde 19'unu oluşturan Yazılım ve Servisler segmenti organik olarak yüzde 17 büyüdü. Yazılım ve Dijital Servisler ise organik olarak yüzde 28 büyüme gösterdi.

Schneider Electric çatısı altında hizmet veren AVEVA, 31 Aralık 2023 itibarıyla yüzde 19 artışla Yıllık Tekrarlayan Gelirde büyüme kaydetti. Yeni müşteri kazanımları ve mevcut müşteri tabanında yeni ürünlere olan ilgi bu büyümede etkili oldu.

Enerji Yönetimi agnostik yazılım teklifleri, 4. çeyrekte yüksek çift haneli organik gelir büyümesi sağladı. Grubun inşaat sektörü için yazılım teklifi (RIB Yazılımı) güçlü büyüme ile bu gelişimde rol oynadı. Güç Şebekelerinin dijitalleşmesine hizmet eden EcoStruxure çözümleri de bu dönemde güçlü çift haneli büyüme sağladı.

2023 Yılında Şirket Gelirlerinin Yüzde 56'sı Dijital Çözümlerden Sağlandı

2023 gelirlerinin yüzde 10'unu oluşturan Saha Servisleri, son çeyrekte yüzde 9 organik büyüme gösterdi. Dijital ve Alan Hizmetleri kapsamında yürütülen sürdürülebilirlik danışmanlığı ve hizmet teklifleri, bu dönemde yüksek tek haneli oranda büyüme sağladı.

Bu gelişimde şirketin dünyanın çeşitli bölgelerinde özel sektör ve kamu kurumlarına sunduğu danışmanlık hizmetleri ve çözümler etkili oldu. Aynı zamanda bu segmentte hizmet veren EcoAct'in satın alınması da şirketin performansına pozitif etki sağladı. 2023 yılında şirket gelirlerinin yüzde 56'sı dijital çözümlerden sağlandı.

Schneider Electric, 2027'ye dek bu oranı yüzde 60-65 bandına yükseltmeyi hedefliyor. 100'ü aşkın ülkede faaliyet gösteren şirketin 2023 yılı gelirlerinde yüzde 34'lük payla Kuzey Amerika etkili bir role sahip. Bu bölgede şirket 2023 yılında organik olarak yüzde 8'lik bir büyümeye imza attı. Şirketin diğer önemli pazarları olan Batı Avrupa ve Asya Pasifik'te de şirketin çözümlerine olan talep artmaya devam etti. 

Kaynak: AA