Bengü sahnede ağladı Bengü sahnede ağladı

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de kedi ve köpeklere kendi yediğimiz besinlerden vermek. Kedi ve köpeklerin hayatını tehlikeye atacak besinler neler, gelin birlikte bir göz atalım.

Evcil dostlarımızın sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmeleri için doğru bir şekilde beslenmeleri gerekiyor. Pek çok farklı besine ilgi duysalar da aslında sevdikleri gıdaların tamamı onlar için uygun değil. Bazı besinler, kedi ve köpeklerin bünyelerine ağır gelir ve zaman içinde onları hasta eder. Gelin, kedi ve köpeklere asla verilmemesi gereken yiyecekleri inceleyelim.

Tatlı atıştırmalıklardan kesinlikle uzak durmalılar

Atıştırmalıklar çok lezzetli olsa da içerisinde yapay tatlandırıcı ve şeker bulunuyor. Yapay tatlandırıcı ve şeker, evcil dostlarımızın sağlığını olumsuz etkiliyor. Kedi ve köpeklerde şeker tüketimi; şeker hastalığı, obezite, diş sağlığı sorunları ve ileri aşamada görme kaybına neden olabilir.

Yapay tatlandırıcılar, kedi ve köpeklerin iç organlarının, özellikle karaciğerinin düzgün çalışmasına engel olabilir. İnsanların en sevdiği gıda ürünleri arasında olan çikolata ve şeker gibi paketli ürünler, içerisinde bulunan maddeler nedeniyle hayvanlarda kusma, dehidrasyon, karın ağrısı, kas titremeleri, düzensiz kalp ritmi ve benzeri rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Et ve süt tüketimine dikkat etmeniz gerekiyor

Süt, kedi ve köpeklere en sık verilen gıdalar arasında bulunuyor. Fakat köpekler ve özellikle kediler için süt, yalnızca kendi annelerine aitse faydalı olabilir. Piyasada kolaylıkla bulunan inek veya manda sütü, evcil dostlarımız için kesinlikle uygun değil. Bu sütler, onların metabolizmasına ağır geliyor ve ishal gibi önemli rahatsızlıklara yol açıyor. Özellikle yavru hayvanlara süt vermemek gerekiyor. Eğer başka bir gıda verme şansınız yoksa sütü, aynı miktarda suyla seyreltebilir veya laktozsuz süt tercih edebilirsiniz.

Et, balık, tavuk gibi gıdaların pişirilmeden verilmesi, gıda zehirlenmelerine yol açabiliyor. Çiğ et tüketimi, hayvanların tüylerinde ve derisinde çeşitli hastalıklara neden oluyor. Kedi ve köpeklere et ürünleri vermek istediğinizde mutlaka baharatsız ve yağsız şekilde haşlama veya fırınlama yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Bitkisel kaynaklı besinler tehlikeli olabilir

Sebzeler insanlar için faydalı besinler fakat kedi ve köpekler için zararlı olabiliyorlar. Mantar, avokado, soğan ve sarımsak; patili dostlarımızın tüketmemesi gereken ürünlerin başında geliyor. Avokado içerisinde bulunan yüksek yağ oranı, hayvanlar için zararlı olabilir. Bunun yanı sıra avokadonun çekirdeği hayvanların yutması için elverişli bir boyuta sahip fakat çekirdeğin yutulması, hayvanlarda tıkanıklığa sebep olabileceği için son derece tehlikeli. Benzer bir şekilde şeftali ve erik gibi gıdalar da çekirdeğinin yutulması durumunda tıkanıklığa neden olabilir.

Bilinen mantar türlerinin tamamı kedi ve köpekler için zararlıdır. Bunun yanı sıra yemeklerin vazgeçilmezlerinden olan soğan ve sarımsak ikilisi bizler için şifa kaynağı olsa da sevimli kedi ve köpek dostlarımıza dokunacak ürünler arasında. Soğan ve sarımsak, küçük dostlarımızın kırmızı kan hücrelerine zarar vererek anemiye, bir diğer deyişle kansızlığa neden olur. MYNET