Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun kararına ilişkin tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 39'uncu maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 522'nci maddesi gereğince, iş sözleşmesiyle çalışan ve bu kanunun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin asgari ücretini tespit etmekle görevli Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 11 Aralık'ta başladığı çalışmalarını 27 Aralık'a kadar sürdürdüğü belirtildi.

Altın dünyasının yeni yıldızı... Altınseverlerin ilgisini çekecek! Altın dünyasının yeni yıldızı... Altınseverlerin ilgisini çekecek!

Yapılan üç toplantı sonucunda milli seviyede tek asgari ücret tespitine karar verildi. Buna göre, işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücreti 1 Ocak-31 Aralık 2024 arasında 666 lira 75 kuruş olarak belirlendi. Ayrıca, asgari ücret desteğinin 2024 yılı Ocak ile Aralık döneminde 700 lira olarak sürdürülmesi için desteğin kapsamı ile usul ve esaslarının yeniden belirlenmesi önerildi. Kararın 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girmesi için oy çokluğuyla karar alındı, ancak işçi temsilcilerinin muhalefeti de kaydedildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bakanlıkta düzenlediği toplantıda, asgari ücretin 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA