Siyasi yaşamını SODEP, SHP ve CHP ekseninde sürdüren 'Komünist Osman' lakaplı Osman Özgüven'in hayatının anlatıldığı belgesel film gösteriminde konuşan CHP Grup Başkanı Özgür Özel dikkat çeken açıklamalar yaptı.

CHP’de kurultay tarihi açıklandı! CHP’de kurultay tarihi açıklandı!

 “TÜRKİYE SİYASETİ TARİHİN EN BÜYÜK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Türkiye siyasetinin, tarihinin en büyük tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu savunan CHP Grup Başkanı Özgür Özel, “Bugün herkes herkesi eleştirebilir. Geldiğimiz nokta şu hepimiz için bu geceyi bitirmek üzere bir şarkı isteyecek olsam, Sezen Aksu’dan ‘Masum değiliz hiçbirimiz’ şarkısını isterim. Türkiye siyaseti, tarihinin en büyük tehlikesiyle karşı karşıyadır. O tehlike şudur, yüzde 87’lik katılım oranını bir daha bulamayabiliriz” dedi.

"YALNIZCA BAŞKANIN DEĞİL ZİHNİYETİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR"

Değişim istediğini dile getiren Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir değişim olsun istiyorum ama sadece genel başkan değişimi derseniz Kemal Bey'e ayıp etmiş olursunuz. Onun emeğini görmezden gelmemek lazım. Sadece Kemal Bey eski MYK üyesi arkadaşları değiştirirse Kemal Bey de onlara ayıp etmiş olur. Çünkü onları atayan da odur. Tüzük tartışmaları var, sadece tüzüğü değiştirelim. Ön seçim vardı, uygulanmadı. Daha katı hale getirelim. Yazılı belgelere indirgemekte çok başka kolaycılık olur. Birlikte yönetimde olduğumuz bazı arkadaşlar, 'Tüzüğü değiştirelim her şey çok güzel olacak, 6 Eylül'e kadar bir görüş bildirelim, siz bildirin. Biz en iyisini yapacağız' diyor bu da doğru değil. 9 Eylül'e kadar yeni bir program açıklayalım. Mevcut programımız çok iyi ama bu program 2007'de kalmış. Esas başka bir mesele lazım, yönetenlerin yani genel başkanın, yönetici kadroların, yazılı evrakların, bütün mevzuatların ama esas zihniyetin değişmesi lazım. Dünyadaki iyi örneklere bakmak, kötülerinden ders çıkarmak ve çalışmak lazım. Birilerine benzeyerek siyaset yapmakla olmuyor."

“ATATÜRK'TEN BAHSEDİP, ALKIŞ ALARAK İLERLENEMEZ”

Muhalif seçmende duygusal bir kopuş olduğunu ve sıkışınca Atatürk’ten bahsedildiğine dikkat çeken Özel, Seçmende bir duygusal kopuş var. Bizim seçmenimiz hep kızar, kapıyı çarpar gider. En kolay alkışın Atatürk denilerek alındığı bir siyasi partinin siyaset üretme pratiğinde sorun var. Sıkışınca Milli Mücadele'den, Atatürk'ten bahsederek alkış alarak ilerlenemez. Bambaşka bir şey konuşuyor olmak lazım. Bunda bir kolaycılık, birbirimizi kandırmak var” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi