Ahmet ÜNSAL/Manisa

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 103.Yılı kutlamaları Ramazan Bayramına denk düşmesiyle birlikte okullardaki bayram kutlamaları Salı günü yapılması planlanırken Manisa Yunusemre ilçesindeki Suphi Egemen İlkokulu ve Ortaokul öğrencileri rengarenk bayramlıklarını giyerek sabahın erken saatlerinde okullarına gelerek mahallelere bayram coşkusu yaşatma geleneğini bu bayramda sürdürdü.   

Suphi Egemen İlkokulu Müdürü Evra Seda Satan ve Suphi Egemen Ortaokulu Müdürü Buket Bilir’in öğretmenlerinin katkıları ile gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 103.Yılı coşkusu 700’e yakın minik öğrencinin katılımıyla Merkez Efendi Mahallesi sakinlerine yaşatıldı.

Sağlık nedenleriyle cadde ve sokaklara inemeyen mahalle sakinleri kendilerine bayram coşkusunu ayaklarına kadar getiren öğrencileri balkonlarından alkışlarıyla onure ettiler.Bazı anne anneler de bizzat evlerinden sokağa inerek avuçları patlayana değin alkışla minik öğrencilerin bayram jestine karşılık verdi.

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’de çocukların bayram coşkusuna katılırken onları yol boyunca alkışladı.

Yağmur Altuntaş isimli kız mehter başı bu kez at üzerinde Mehter ekibi ve kortejin ön saflarda yer aldı.

Play-Off Finali'nde renkli görüntüler Play-Off Finali'nde renkli görüntüler

“SİZ ÜLKENİN GELECEĞİNİSİNİZ”

 550’inin üzerindeki minik öğrenciye ve onların velililerine seslenen okul müdürü Evre Seda Satan ise, “Kıymetli öğrencilerim, değerli öğretmenlerim ve ailemizin en büyük parçası olan velilerimiz İnanıyorum ki bugün hepimiz coşku doluyuz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu ve bir ulusun yazgısının bir kişi tarafından değil, ulusun kendisi tarafından belirlendiği, ulusun kendi yolunu kendi çizdiği büyük bir devrimin sevincini yaşıyoruz.  Tek önderimiz Atatürk’ün ve elbette bu büyük devrimde payı olan diğer kahramanların, egemenliği gerçek sahibi olan halka vermelerinin 103. Yılı’nı kutluyoruz. Onlar Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmış bu ulusun, aydınlık bir yolda, aklın ve bilimin ışığında ilerleyeceğine, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alacağına inanarak ve bu ulusa yakışanın bir kişiye kul köle olmak değil, kendi kendisinin efendisi olmak olduğunu düşünerek bunu yaptılar. Onlar inandılar ki, bu halk en nitelikli temsilcilerini ve yöneticilerini seçecek, barış, huzur ve refah içinde uygarca yaşayacak ve sizlere yani çocuklara, yani yarınlarımıza mutlu bir ülke bırakılacak. Ne var ki, bugün durup baktığımızda sizlere gerçekten güzel bir gelecek sağlamak adına, yarınlarda sizlerin bizden daha mutlu yaşamanız için pek bir şey yapabildiğimizi söylememiz zor. Ancak, yüreğimizi karartmaya gerek yok. Çünkü sizlerden umutluyuz. Bizim eksik kaldığımız her yeri, her şeyi siz tamamlayacaksınız. Her biriniz fırçanızı elinize alacaksınız ve bizim, bizden öncekilerin kirlettiği bu dünyayı, bu ülkeyi siz en güzel renklerle boyayacaksınız” dedi.

“SİZLER YARINI BUGÜNDEN GÜZEL, BUGÜNDEN DAHA YAŞANIR KILACAKSINIZ”

Okul Müdürü Satan, sözlerine dünyanın ve ülkenin geleceğinin kendileri olduğunun altını çizerek devam ettiği konuşmasında, “Sizler yarını bugünden güzel, bugünden daha yaşanır kılacaksınız. Unutmayın ki, sizler bu dünyanın gerçek sahipleri, sizler soylu bir geçmişe sahip geleceğimizsiniz. Aydınlık güzel günlere yürürken bilmeniz ve hiç aklınızdan çıkmaması gereken şeyler de var elbette. Dürüst olmayı bileceksiniz. Çalışkan olmayı bileceksiniz. Vatan sevgisini bileceksiniz. Bayrak sevgisini bileceksiniz. Barışı, kardeşliği bileceksiniz. Birlik olmayı, beraber yaşamayı bileceksiniz. Onurlu olmayı, dik durmayı bileceksiniz. Sorumluluk nedir bileceksiniz. Kurtuluş Savaşı nedir bileceksiniz. Çanakkale’yi bileceksiniz. Sakarya’yı, Dumlupınar’ı, İnönü’yü, Büyük Taarruz’u bileceksiniz. 19 Mayıs ne demek, Samsun ne demek bileceksiniz. Erzurum, Amasya, Sivas’ı bileceksiniz.29 Ekim nedir bileceksiniz. Atatürk’ü ezberleyeceksiniz, benliğinize, ruhunuza sindireceksiniz. O’nun devrimlerinin anlam ve önemini benimseyeceksiniz. Gençliğe Hitabe’nin anlamını çözecek ve özümseyeceksiniz. Büyüyeceksiniz.23 Nisan’ın sadece şarkılar, oyunlar, şiirler, gösterilerle anlatılamayacağını, sadece bunları yaparak anlamını bulamayacağını göreceksiniz. Yani sevgili çocuklar. Ödeviniz biraz ağır, yolunuz uzun. Bizler bu ödevde pek de geçer not alamamış olsak da. İnanıyorum ki, sizler hep yıldızlı başarılarla yürüyeceksiniz uygarlığın ve barışın ışıklı, aydınlık yolunda. Atatürk size güvendi. Biz de güveniyoruz. Sizin göreviniz bu güveni boşa çıkarmamak. Gördüğünüz her yerde Atatürk’ün resmine bir bakın. Göreceksiniz ki, O size bakıyor. O, sizi izliyor. O, bu ülkenin aydınlık yarınları için size güveniyor. Ben, her birinizin yüzünde bir Atatürk görüyorum. Ben, her birinizin yüzünde aydınlık bir gelecek görüyorum. Hepinizi umutla bakan gözlerinizden, sıcacık yüreklerinizden öpüyorum ve Bayramınız kutlu olsun” şeklinde sözlerini tamamladı.