Mavi ay ne zaman görülecek sorusu araştırılan konular arasında yer alıyor. Bu eşsiz doğa olayını gözlemlemek isteyen kullanıcılar tarafından mavi dolunayın görüleceği tarih araştırılmaktadır. Mavi ay hangi gün çıkacak merak konusu oldu. Peki, Mavi ay ne zaman çıkacak? 2023 Mavi dolunay hangi gün, saat kaçta?

MAVİ AY NEDİR?

Microsoft’un Activision Blizzard'ı satın almasına yeşil ışık yandı Microsoft’un Activision Blizzard'ı satın almasına yeşil ışık yandı

Mavi Ay, dolunay evresinin ikinci defa meydana gelmesidir. Nadir yaşanan bir gök olayı olan Mavi Ay, Ay'ın mavi renkte görünmesi anlamına gelmiyor. Dünya'da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken Dolunay, gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlanır. Aslında Ay'ın rengi değişmez, ancak toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülür.

MAVİ AY NE ZAMAN ÇIKACAK?

Mavi Ay bu yıl, 30 Ağustos Çarşambayı 31 Ağustos'a bağlayan gece gözlemlenecektir. Mavi Ay, Türkiye saatiyle 04.36'da zirveye ulaşacak. Gökyüzüne bakanlar bu saatte en parlak ve büyük bir şekilde Mavi Ay'ı görebilecekler.