Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi işbirliğinde; OSB girişinde yaşanan trafik yoğunluğuna nefes aldırmak amacıyla hazırlanan 3 katlı kavşak projesinin temeli, törenle atıldı.

Temel atma törenine Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yanı sıra Manisa Valisi Enver Ünlü, MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, İl Jandarma Komutanı Zafer Tombul, MHP MYK Üyesi Ali Uçak, Yunusemre Belediye Başkanvekili Dilşat Ulaş, AK Parti İl Başkanı Salih Hızlı, MHP İl Başkanvekili Ali Dağlıoğlu, Ülkü Ocakları İl Başkanı Emirhan Sallıtepe, MHP Yunusemre İlçe Başkanı Bülent Kovancıoğlu, Manisa Futbol Kulübü Başkanı Mevlüt Aktan, Manisa Büyükşehir Belediyespor Başkanı Bora Çaylan, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Cumhur İttifakı ilçe teşkilatları, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, Manisa Kent Konseyi Başkanı Ufuk Tanık, oda ve derneklerin başkanları, mahalle muhtarları, STK temsilcileri katıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Törende ilk konuşmayı yapan MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek, şöyle konuştu:

“Bu köprülü kavşak en sonunda arzu edilen dizayna geldi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün ısrarlı takipleri ve Valimiz Enver Ünlü’nün değerli katkılarıyla, OSB’nin de Manisa’ya olan borçlarından biri olarak bu birlikteliğe karar verdik. Geç oldu ama güç olmayacak inşallah. İnşallah 150 günde bitirilir. Memleketimize, Manisa’mıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Başkan Ergün’den Türek ve yönetimine teşekkür

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Köprülü Kavşak Projesinin temel atma töreninde katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Ergün, “Büyüyen ve gelişen Manisa’nın yoğunlaşan trafiğine nefes aldıracak OSB kavşak projesinin temel atma töreni için bir aradayız. Güzel şehrimiz için hayata geçirdiğimiz her bir projenin temel atma ve açılış törenlerinde büyük heyecan duyuyorum. Bu güzel şehre eserler kazandırmak, bu güzel şehir için üretmek ve bu güzel şehir için hizmet etmek bizler için en büyük mutluluk kaynağı. Rabbim, devamını nasip etsin inşallah.

Başkan Ergün sözlerine şöyle devam etti:

“Manisa Organize Sanayi Bölgemizin değerli Yönetim Kurulu Başkanı Sait Beyle şehrimizin ve bölgemizin gelişimi noktasında sık sık bir araya geliyor ve istişarelerde bulunuyoruz. Organize Sanayi Bölgesinin İzmir ve Manisa bağlantısı ile ilgili yaşanan trafik yoğunluğunun çözümü noktasında da çokça istişarelerde bulunduk.

Manisa için ve Organize Sanayi Bölgemizin gelişimi noktasında Sait Cemal Türek Beyin çabaları ve projeleri bir Manisalı olarak bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Bu açıdan ben öncelikle kendisine ve değerli yönetimine, katkılarından dolayı şahsım ve hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Yaptığımız görüşmeler sonrasında 2023 yılı Nisan ayında buraya 3 katlı modern bir kavşak kazandırmak için iş birliği protokolü imzaladık.”

Kavşağın öneminden bahsetti

MOSB Kavşağı’nın öneminden bahseden Başkan Ergün, “Manisa Organize Sanayi Bölgesi Kavşağı; ilimiz merkezi, OSB, İzmir ve Manisa Çevreyolu ile yakın ilişkisi nedeniyle önemli bir yere sahip. Şehrimizin konumu, büyüyen ve gelişen sanayisi ve buna bağlı olarak hem Ege Bölgesi hem de sanayi şehirlerine olan ulaşım ağının merkezi bir noktasında olması nedeniyle de özel bir konumu var. Özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde aşırı yoğunluk oluşuyordu.

Organize Sanayi Bölgesi’nde var olan çoğu firmanın servis araçlarının da yoğunluklu olarak bu kavşağı kullanmaları ve İzmir-Manisa şehir merkezine çift yönlü olarak yoğunluğun sürekli fazla olması da bu kavşakta trafik açısından olumsuzluklar yaratıyordu.

Kent içinin özellikle İzmir ve Çevre Yolu yönünde boşalımını sağlayan son noktalardan birisi olması nedeniyle de bu noktada bir takım sıkıntılar doğuyordu” ifadelerini kullandı.

Hem trafiği rahatlatacak hem de estetik olacak

Yapılacak kavşağın hem trafiğini rahatlatacak hem de estetik görünüme sahip olacağını aktaran Başkan Ergün, “Yoğunluğun en çok yaşandığı, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nden Manisa yönüne gidecek araçların kesintisiz bir şekilde ilerlemesi için 3 katlı olarak planladığımız kavşağımızda, trafik ışığı olmayacak. Yoğunluğun en çok yaşandığı, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nden Manisa yönüne gidecek araçların kesintisiz bir şekilde ilerlemesi için 3 katlı olarak planladığımız kavşağımızda, trafik ışığı olmayacak.

⁠96 metre tünel geçişi, 60 metre uzunluğunda köprü tabliyesi, 250 metre toprakarme duvar​, 16 adet toplamda 320 metre fore kazık, 28 adet 30 metre uzunluğunda prefabrik kiriş yapılacak. Yapım aşamasında 7 bin metreküp beton, 700 ton ⁠demir, 60 bin metrekare, 13 bin ton asfalt kullanılacak. Bu önemli projemiz, trafik yoğunluğunu rahatlatacak olmasının yanında, estetik açıdan da şehrimizin çehresini değiştirecek” diye konuştu.

Kurumlararası işbirliğinin güzel örneği

Projesi Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kavşağın ihalesini Organize Sanayi Bölgesinin yaptığını dile getiren Başkan Ergün, şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık 150-200 milyon Lira civarındaki bu önemli yatırımımız, aynı zamanda kurumlar arası iş birliğine de güzel bir örnek teşkil ediyor. Organize Sanayi Bölgemizin yaptığı ihalede işin bitiş tarihi 8 Eylül olarak öngörülüyor. İnşallah bir aksilik çıkmazsa, bu önemli kavşağı Allah’ın izniyle Manisa’mızın kurtuluş gününde, Manisa’mız için anlam taşıyan bu önemli günde hizmete açacağız. İnşallah Sait beyin ifade ettiği gibi 5 ayda projeyi bitirirsek, bu bizleri daha da fazla mutlu edecektir.”

Büyük kavşak projeleri yaptık

Geride kalan 15 yılda, 1060 büyük projeyi hayata geçirmiş olmanın mutluluğu ve gururunu taşıdığını ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün,

“Sürekli büyüyen ve gelişen şehrimizi; çağa ayak uyduran, daha temiz, daha yaşanabilir, geleceğe güvenle bakan ve insanlarımızın yaşamaktan mutlu olduğu bir şehir haline getirmek için gayret sarf ettik. Büyükşehir olduktan sonra Merkezde Devlet Bahçeli Kavşağı, Turgutlu’ya Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı, Salihli’ye Bülent Ecevit Köprülü Kavşak Viyadüğü, Alaşehir’e Süleyman Demirel Köprülü Kavşağı gibi büyük kavşak projelerini kazandırdık. Manisa Belediyesi döneminde de Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağını kazandırmıştık” ifadelerini kullandı.

Trafiği rahatlatacak projeler devam ediyor

Manisa’da Trafiği rahatlatacak projeler devam ettiğini belirten Başkan Ergün, “Cider yolunda yeni adıyla Fatih Bulvarı’nda kamulaştırma yıkım ve alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Buraya 30 metre genişliğinde bir yol yaparak Manisa merkezle Menemen yolunu birbirine bağlayacağız. Böylece Mimar Sinan Bulvarı’ndaki trafik yoğunluğunu da önemli ölçüde rahatlatacağız. Bir diğer projemiz de Gediz Kavşağı. Burada da imar planlarını yaparak kamulaştırmaya gerek kalmadan devletimiz bütçesine yük oluşturmadan yeni imar planlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza teslim ettik.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yakın zamanda kavşak projesi yapımına başlanacak. Bunun da ihalesi Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı” diye konuştu.

Yeni dönem projelerine de değinen Başkan Ergün, “Vatandaşlarımız 31 Mart tarihinde yapılacak olan seçimlerde teveccüh gösterir, 5 yıl daha bizleri bu makamlara layık görürlerse ilimiz merkezine nefes aldıracak yeni bir kavşak projesine daha imza atacağız.

Eski Devlet Hastanesi bölgesinde yapacağımız kavşak projemizle Cengiz Aytmatov Caddesi'ni Hastane kavşağında batırarak Mehmetçik Caddesi'ne bağlayacağız. Alaybey'den gelenler, trafik ışıklarının kaldırılmasıyla Halil Erdoğan Caddesi üzerinden yeni garaj yönüne direkt ulaşabilecekler.

Muradiye Mahallemizde Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluk sahası olan aynı zamanda Karayollarına paralel Devlet Demiryolları hattının bulunması sebebiyle tek bir noktadan giriş sağlanan trafik sorununu ortadan kaldırmak amacıyla 3 adet kavşak projesi geliştirdik.

Bu kavşaklardan birincisi olan mevcut Manisa Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsü Kavşağımızı yeniden tasarlayarak, daha işlevsel hale getireceğiz. İkinci kavşağımız olan Muradiye OSB hemzemin kavşağını katlı kavşak haline getirerek, Sanayi Caddesi’nden Muradiye’nin içine doğru olan trafik akışının devamını sağlayacağız. Üçüncü kavşağımız olan Muhsin Yazıcıoğlu ve Menemen Caddesi’nin kesiştiği kavşaktan ise yapılan düzenlemeyle Muradiye’ye bağlantıyı sağlayacağız. Bu projelerimizin yapımını Karayolları Genel Müdürlüğümüzle birlikte hayata geçireceğiz” dedi.

Gönül bağı eserlerimizi hayata geçireceğiz

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Yaklaşık 2 hafta sonra Mahalli İdareler Seçimleri için sandığa gideceğiz. İnşallah yeni dönemde de gönül bağımızın eserlerini hayata geçireceğiz. Toplu konuttan ulaşıma, kentsel hizmetlerden spor tesislerine, otoparklardan pazar yerlerine, yeşil alanlardan sosyal yaşam projelerine, kentsel dönüşüm projelerinden afet yönetimine, kadın, erkek çocuk, yaşlı, genç, engelli hemşerilerimizin ihtiyaçlarına yanıt verecek çok sayıda projemizi hemşerilerimizin hizmetine sunmanın çabası içinde olacağız.

Projelerimize, tecrübeli çalışma arkadaşlarımıza, bütçe disiplinimize ve imkânlarımıza güveniyoruz. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Yapılan ve yapılacak olanların takdirini de inşallah 13 gün sonra hemşerilerimiz gösterecektir.

Bizler, bugüne kadar hep proje ve hizmetlerimizle konuştuk. Günü kurtaracak, bol keseden vaat verecek, olmayacak duaya amin diyecek insanlar olmadık. Cumhur İttifakı, asil milletine hizmet etmeyi ilke edinmiş ittifaktır. Cumhur İttifakı gönül belediyeciliğinin ve üretken belediyeciliğin mimarıdır.

Özünde Türk ve Türkiye Yüzyılı vizyonunu barındıran bu kutlu ittifakın birer ferdi olarak, Manisa’mıza ilk günkü aşk ve heyecanımızla hizmet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Emeği geçenlere teşekkür etti

Başkan Cengiz Ergün, konuşması şöyle tamamladı: “Birazdan temelini atacağımız Organize Sanayi Bölgesi Kavşağımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu önemli çalışmanın hayata geçmesinde bizlere önemli katkılar sağlayan Organize Sanayi Bölgemizin kıymetli Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek ve değerli yönetimi başta olmak üzere tüm emeği geçenlere bir kez daha şahsım ve hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.

Rabbim, kazasız ve belasız bir şekilde bitirmeyi ve inşallah açılışını da hep birlikte yapmayı nasip etsin diyorum. Bu duygularla bir kez daha hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, törenimize katılımlarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Manisa’da harekete geçildi… Sağlıkta şiddet önlenecek! Manisa’da harekete geçildi… Sağlıkta şiddet önlenecek!

Dualar okundu

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün konuşmasının ardından OSB Köprülü Kavşak Projesinin kazasız belasız ilerlemesi için dualar okundu, kurban kesildi.

Protokol üyelerinin temele harç dökme butonuna basmasıyla temel atma töreni gerçekleştirildi.

Kaynak: Haber Merkezi