Manisa'da görüldü hemen uyarı geçildi! Önleminizi alın Manisa'da görüldü hemen uyarı geçildi! Önleminizi alın

tarihinden itibaren geçerli olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik perakende satış fiyatlarına önemli artışlar yapılacağını açıkladı. Mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için ise yüzde 30 oranında zam yapıldığı belirtildi. EPDK'nın açıklamasına göre, enerji üretim maliyetlerindeki artışın etkisiyle bu yeni tarifelerin 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi.

Yapılan zamlarla birlikte, 100 kilovatsaat elektrik tüketen bir mesken abonesinin ödeyeceği tutarın 207,23 liraya yükseleceği ifade edildi. Kamu ve özel hizmetler sektörü aboneleri için ise düşük kademe abonelerinde yüzde 38, yüksek kademe abonelerinde ise yüzde 20 oranında artış yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 artış yapıldı. Bu artışla beraber 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 lira oldu." ifadesine yer verildi. 

Kaynak: AA