Geleceği tahmin etme ve bazı kehanetlerinin gerçekleşmesi gibi ürkütücü bir alışkanlığa sahip olan yalnızca Simpsonlar değil.

2023 yılı için yaptığı tahminlerden biri neredeyse son dakikada gerçekleşen Bulgar mistik Baba Vanga (tam adı Vangeliya Pandeva Gushterova) yılın son günlerinde de adından söz ettirmeyi başardı.

YÜZDE 85 İSABETLİLİK

Vanga'nın tahminlerinin şans eseri gerçekleştiğini düşünebilirsiniz, ancak "yüzde 85'lik bir isabetlilik oranına" sahip olduğu akılda tutmakta fayda var.

Donald Trump ve Barack Obama'nın başkan olmasından 11 Eylül'e kadar ABD'nin en büyük olaylarından bazılarını doğru tahmin ederek sadık bir takipçi kitlesi edindiğini hatırlatmak yerinde olacaktır.

KENDİ ÖLÜMÜNÜ DE TAHMİN ETTİ

Gözleri görmeyen Vanga, ölümünden altı yıl önce kendi ölümünü de tüyler ürpertici bir şekilde öngörmüş, hatta hangi tarihte öleceğini bile bildirmişti.

Ancak ölmeden önce büyük bir iyilik yaptı ve 5079'a yılına kadar ulaşan kehanetlerini belgeledi.

2024 İÇİN NELER ÖNGÖRDÜ?

Vanga'nın 2024 kehanetleri ise şu şekilde:

Harezmi Kimdir? Neyi Keşfetti? Cebirin Babası Hakkında Tüm Merak Edilenler! Harezmi Kimdir? Neyi Keşfetti? Cebirin Babası Hakkında Tüm Merak Edilenler!

1) Putin bir suikastçının hedefi olacak

Vanga, Rusya Devlet Başkanı'nın suikaste uğrayacağını iddia etti.

2) Biyolojik silahlar ve artan terör saldırıları

Kâhin, Avrupa'da terör saldırılarının artacağına ve 'büyük bir ülkenin' yeni yılda biyolojik silahları test edeceğine inanıyordu.

3) Büyük ekonomik kriz

Vanga jeopolitik gerilimler, ekonomik gücün Batı'dan Doğu'ya kayması ve artan borç seviyeleri nedeniyle dünyanın karmaşık bir döneme gireceğini iddia etti.

4) Dehşet verici hava olayları

Ünlü kahine göre, iklim değişikliği nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki ülkeler giderek daha şiddetli hava olayları yaşayacak.

5) Siber saldırılar

Vefat ettiğinde internetin henüz emekleme aşamasında olduğu düşünüldüğünde, mistiğin bilgisayar korsanlarının çevrimiçi alandaki saldırılarını artıracağı yönündeki öngörüsü etkileyicidir.

Vanga, siber saldırıların hayati altyapıya karşı gerçekleşeceğini ve bunun da güvenlik için tehlike yaratacağını iddia etti.

6) Hastalıklar için yeni tedaviler

Neyse ki, bu dev felaketler listesinde ileriye dönük bazı olumlu gelişmeler de var.

Vanga, şu anda ölümcül olduğu düşünülen hastalıklar için yeni tedavilerin mevcut olabileceğini öngördü.

BABA VANGA KİMDİR?

Baba Vanga, asıl adı Vangelia Pandeva Gushterova olan, Bulgaristan doğumlu bir kahin ve mistikti. 1911 yılında doğmuş ve 1996 yılında vefat etmiştir. Görme engelli olan Baba Vanga, özellikle Doğu Avrupa'da geniş bir takipçi kitlesine sahipti. Hayatı boyunca gelecekle ilgili pek çok kehanette bulundu ve bu kehanetleri nedeniyle dünya çapında ün kazandı.

Baba Vanga'nın kehanetleri arasında, doğal afetler, dünya liderlerinin kaderleri ve büyük siyasi olaylar gibi konular yer alıyordu. Bazı insanlar tarafından "Balkanların Nostradamusu" olarak adlandırıldı. Onun kehanetlerinin doğruluğu ve gerçekliği üzerine pek çok tartışma olmuştur; bazıları onun tahminlerinin etkileyici bir şekilde doğru çıktığını iddia ederken, diğerleri ise bu iddiaların abartılı veya yanlış yorumlandığını savunmaktadır.

Baba Vanga'nın hayatı ve kehanetleri, tarihte mistik ve paranormal olaylara ilgi duyanlar için önemli bir konu olmuştur. Ancak, bilimsel olarak bu tür kehanetlerin gerçekliği kanıtlanmamıştır ve genellikle şüpheyle karşılanır.

Editör: Diyar Aslan