25 yaşında olan İtalyan bir kadın, sırt ağrısı olarak başlayan rahatsızlığını en başta bu kadar ciddiye almadı. nadir görülen bir hastalık tarafından yavaş yavaş felç olurken buldu.

Aurora Mattei isimli kadın sırt ağrısı yaşamaya başladıktan sadece 3 ay sonra yüz kasları ve tüm vücudu felç oldu. Nefes bile alabilmek için entübasyona ihtiyacı oldu.

Uzmanından mide botoksu uyarısı! Uzmanından mide botoksu uyarısı!

Yerel haber La Repubblica, Viterbo'daki Belcolle hastanesindeki doktorların sonunda ona son derece nadir görülen bir durum teşhis ettiğini bildirdi: Guillain-Barrè sendromu. Bu sendrom vücudun bağışıklık sisteminin sinirlere saldıran ve nihai felce yol açan antikorlar oluşturmasından kaynaklanır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, çeşitli tetikleyicilerin bir sonucu olarak ABD'de her yıl 3.000 ila 6.000 kişi bu durumu yaşıyor.

Bunlar arasında grip, Epstein-Barr virüsü veya Zika gibi virüslerin yanı sıra bazı aşılar ve ishale neden olan Campylobacter jejuni gibi bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar da yer alıyor.

Hastalığın belirtileri önce el ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma ve kas güçsüzlüğü ile başlar, daha sonra kol ve bacaklara yayılır. Durum önümüzdeki birkaç gün veya hafta içinde ilerledikçe, hasta uzuvlarda ve yüzde felç, konuşma veya yutma güçlüğü, şiddetli ağrı ve nefes almada zorluk yaşayabilir.

Her yıl etkilenenlerin yaklaşık yüzde 7,5'i, genellikle enfeksiyonlar, kan pıhtıları ve kalp durması gibi komplikasyonlar nedeniyle ölüyor.

Semptomlar genellikle yaklaşık dört haftada zirve yapar ve ardından yavaş yavaş düzelmeden önce bir süre sabit kalabilir. İyileşme, çeşitli tedaviler kullanılarak hızlandırılabilir. Başka bir tedavi, zararlı antikorların kandan filtrelenmesini içeren plazma değişimi veya plazmaferezdir.

Hastalar, ağrı kesicilerin yanı sıra düzgün beslenemiyorlarsa beslenme tüpüne de ihtiyaç duyabilirler. La Repubblica, Mattei'nin artık iyileşme yolunda olduğunu ve yeniden yürümeyi öğrenmeye başladığını bildirdi.

Çoğu insan yaklaşık bir yıl içinde tamamen iyileşir, ancak bu durumdan muzdarip yaklaşık 5 kişiden 1'inde uzun vadeli yan etkiler görülür ve bunların çözülmesi uzun sürebilir.