Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önemli bir duyuru yaptı. Eşi vefat etmiş kadınlara “Düzenli Nakit Yardımı Programı” ile 1000 TL tutarında yardım sağlanacak. Bu programın amacı, eşi vefat etmiş ve muhtaç durumda olan kadınlara maddi yardımda bulunarak, onların hayat standartlarını yükseltmek ve toplumsal dayanışmayı güçlendirmektir.

GEREKLİ KOŞULLAR

Bu programdan faydalanmak için bazı şartlar vardır. Bunlar şunlardır:

Kadının son resmi nikâhlı eşi ile resmi evliliği devam ederken eşi vefat etmiş olmalıdır. Eşinden boşanmış veya dini nikâhlı olan kadınlar bu programdan yararlanamaz.

Kadın hâlihazırda evli olmamalıdır. Eşi vefat etmiş ve sonrasında yeniden evlenmiş kadınlar bu programdan faydalanamaz.

Görüşmeler başlıyor, 2024 asgari ücret ne kadar olacak? Masadaki rakamlar... Görüşmeler başlıyor, 2024 asgari ücret ne kadar olacak? Masadaki rakamlar...

Kadın kendisi ya da içinde bulunduğu hanedeki herhangi bir kişi kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmamalıdır. Sigortalı olarak çalışan, emekli olan, bağ-kur veya yeşil kart sahibi olan kadınlar bu programdan faydalanamaz.

Kadın fakir ve muhtaç durumda olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti kararıyla tespit edilmiş olmalıdır. Muhtaçlık durumu, 3294 sayılı Kanun kapsamında belirlenir.

Bu programdan faydalanmak isteyen kadınlar, ikamet ettikleri il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirler. Başvuru için “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı Başvuru Dilekçesi” doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

BAŞVURU BELGELERİ

Başvuru sırasında ayrıca şu belgeler istenir:

Nüfus cüzdan fotokopisi

Eşinin ölüm belgesi

Gelir durumunu gösterir belge

İkametgâh belgesi

Banka hesap numarası

Başvurular değerlendirildikten sonra hak sahiplerine aylık 1000 TL olmak üzere iki ayda bir 2000 TL tutarında yardım aktarılmaktadır. Ödemeler PTT şubelerinden alınabilir. Haber merkezi