Türkiye'nin tarım sektöründe önemli bir sorun olarak ortaya çıkan kahverengi kokarca zararlısı ile ilgili bilgilendirme çalışmalarına devam eden Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bahçelerde denetim gerçekleştirdi.  

A W142930 07

Ege’deki lokanta enflasyona meydan okuyor! Ege’deki lokanta enflasyona meydan okuyor!

Sebze, meyve ve çiftçilerin en büyük düşmanı olan "kahverengi kokarca" böceği ile mücadeleye dikkat çeken Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üreticileri zararlıya karşı uyardı. Gürcistan üzerinden Türkiye’ye giren, Karadeniz başta olmak üzere birçok bölgede görülen kahverengi kokarca böceği, ürün verimliliğe büyük zarar veriyor. Meyve ve sebzelerin yanı sıra ağaçlara da zarar verip, tarımsal üretimin düşmesine neden olan istilacı türlerden kahverengi kokarca böceğine karşı zirai ve kimyasal mücadeleye devam edilirken, farkındalık oluşturmak hedefiyle paylaşım yapan Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üreticileri kahverengi kokarcaya karşı uyardı. Bu çerçevede Kuyucak’ta bahçelerde inceleme gerçekleştiren ekipler, üreticilere de broşür dağıtarak bilgilendirdi.

Konu ile ilgili Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan paylaşımda “Kuyucak ilçemizde Zeytin hastalık ve zararlılarıyla ilgili arazi ziyaretleri gerçekleştirilerek çiftçilerimize bilgi verildi. Ayrıca kahverengi kokarca zararlısının bilinmesi ve korunma yöntemleri ile ilgili çiftçilerimiz bilgi verilerek liflet dağıtımı yapıldı” ifadeleri yer aldı.

A W142930 01

Kaynak: İHA