Aydın’ın Söke ilçesinde son dönemlerde zeytin ağaçlarında görülen tohumların hızla dökülmesi, zeytin üreticilerinde paniğe neden oldu. Bunun üzerine Söke Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, zeytin ağaçlarındaki tohum dökülmesi hakkında açıklamada bulundu. Yetkililer, Mart, Nisan ve Mayıs aylarının kurak geçmesinin, ağaçlardaki dökülmenin başlıca nedeni olduğunu belirtti.

Kuraklık zeytin ağaçlarına da yansıdı

Mart ve Nisan aylarının önceki yıllara göre kurak geçmesi, yalnızca zeytin ağaçlarını değil, diğer ağaçları da etkiledi. Ekiplerin zeytinlik arazilerde inceleme yaptığını belirten yetkililer, zeytinlerdeki dökülmelerin araştırıldığını açıkladı.

Yetkililer şu ifadeleri kullandı:

“Şu ana kadar yapılan gözlem ve çalışmalarda zeytin ağaçlarındaki tohur dökülmesinin daha çok kırsal alanlarda kuraklığın daha fazla görüldüğü bölgelerde yaşanıyor. Bu arada aşırı tohum tutan ağaçlar da fazlalığı atıyor. Çok büyük bir sıkıntı görünmüyor. Hastalık belirtilerine rastlanmadı. Bu sene yüksek bir verimin olacağını söyleyebiliriz”

Zeytin ağaçlarındaki tohum dökülmesi kuraklık dışında birçok nedenden dolayı gerçekleşebilir. İşte durumun olası sebepleri:

Ege’de kurulacak… Zorlu Enerji’den milyonluk yatırım Ege’de kurulacak… Zorlu Enerji’den milyonluk yatırım
  • Besin Yetersizliği: Topraktaki besin maddelerinin yetersizliği, ağaçların sağlıklı bir şekilde büyümesini engeller. Özellikle azot, fosfor ve potasyum gibi temel besin maddelerinin eksikliği, tohum dökülmesine yol açabilir.
  • Su stresi: Su eksikliği veya aşırı sulama, zeytin ağaçlarının dengeli büyümesini bozabilir. Su stresi, ağaçların meyve ve tohumlarını erken dökmesine neden olabilir.
  • Hastalıklar ve zararlılar: Zeytin sineği, zeytin güvesi gibi zararlılar ile mantar, bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklar, ağaçların sağlığını tehdit eder. Bu durum, tohumların dökülmesine yol açabilir.
  • Kötü budama uygulamaları: Yanlış budama teknikleri veya zamanlaması, ağaçların stres yaşamasına neden olabilir. Bu stres, tohum dökülmesine sebep olabilir.
  • Rüzgar: Şiddetli rüzgarlar, özellikle çiçeklenme döneminde ağaçların tohumlarını dökmesine neden olabilir.
  • Yetersiz tozlaşma: Tozlaşmanın yetersiz olması, zeytin ağaçlarında meyve tutumunun düşük olmasına ve sonuç olarak tohumların dökülmesine neden olabilir.
  • Kimyasal maddeler: Yanlış veya aşırı pestisit ve gübre kullanımı, ağaçlara zarar verebilir ve tohum dökülmesine yol açabilir.

Üreticiler ne yapmalı?

Bu nedenlerden herhangi biri veya birkaçı, zeytin ağaçlarında tohum dökülmesine neden olabilir. Zeytin üreticileri, bu sorunları önlemek veya en aza indirmek için düzenli bakım, doğru sulama ve gübreleme, hastalık ve zararlı kontrolü gibi uygulamalara dikkat etmelidir.

Kaynak: Manisa Kulis Haber