Manisa’nın ihracat rakamlarında önemli bir paya sahip olan kuru üzüm hakkında çok da fazla bilinmeyen bir aşama dikkat çekiyor.

Bu aşama üzümün kurutulması sırasında hem su kaybını önlüyor, hem de rengin açık kalmasını sağlıyor.

Peki bu işin sırrı ne? İşte cevabı:

Kuru üzüm üretiminde kurutma işlemine başlamadan önce, ön işlem olarak üzüm salkımları potasyum karbonat ve yağdan yapılmış soğuk "bandırma" çözeltisine batırılır. Bu işlem tanelerdeki su kaybını artırır ve esmerleşmeyi azaltarak daha açık renkli kuru üzüm elde edilmesini sağlar.

Üzümler taze olarak dalından kesilir. Sergi alanı denilen tarlada bulunan boş bölümlere getirilir. Bu alanda daha önceden hazırlanmış olan potasyum ve zeytinyağı ile hazırlanan suya üzümler bandırılır. Potasyum üzümün güneş ışınlarından direk etkilenmesini önler ve üzümün çok hızlı kurumasını sağlar. Zeytinyağı üzümün parlak kurumasını sağlar.

Potasyum üzümün çok hızlı kurumasını ve güneşin üzümü yakmamasını sağlar. Eğer potasyum kullanılmazsa üzümler 30-40 gün arasında kurumaktadır. Potasyum kullanılan üzümler 7-8 gün arasında kurumaktadır.

Armağan Çağlayan'ın görüntüleri şoke etti! AVM çalışanlarıyla böyle kavga etti! O anlar anbean kameraya yansıdı Armağan Çağlayan'ın görüntüleri şoke etti! AVM çalışanlarıyla böyle kavga etti! O anlar anbean kameraya yansıdı

7 gün içerisinde kuruyan üzümün riski çok düşüktür. Ancak 40 günü bulunan kuruma döneminde yağmur yağarsa bütün üzümler hurda olur. Bu yüzden üreticiler bu riske hiçbir zaman girmezler. Çünkü Eylül-Ekim aylarında yağmur yağma ihtimali oldukça yüksektir. Haber Merkezi