Finans analisti İslam Memiş, geride bıraktığımız haftayı değerlendirdi. Memiş, altın yatırımı için kritik bir öneride bulundu.

İslam Memiş'in değerlendirmeleri şöyle:

"Borsa İstanbul 10 bin 781 puanda, yüzde 1 yükselişle haftayı tamamladı. 10 bin 700 üzerinde kapanışı başardı.

Türkiye gri listeden çıkacak ve borsada ralli beklentisi vardı. Ben de bu aman aman bir coşkuya neden olmayacaktır demiştim. Ülkenin aslında gri listeye alınması anormaldi. Tekrar gri listeden çıkmamız bir başarı olarak nitelendirilmemeli.

Normal olarak nitelendirilmeli. Borsa tarafında yabancı yatırımcılar gelecek falan diye yorumlamıyorum. Kişisel kanaatim böyle.

Dolar kuru 32.80'de. Tekrar 32.70 destek var. Geniş bant aralığında dalgalanıyor. Uluslararası piyasalarda dolar güçlendi ama önümüzdeki hafta dolar endeksinde gerileme bekliyorum.

Bu da dolar TL'de 32.60'ı görebiliriz. Pazartesi itibarıyla bekliyorum. Yükseliş hızını frenler biraz doların."

'Altın satıp ev alınır mı?' sorusuna yanıt veren İslam Memiş, şunları söyledi:

Bu sorunu cevabına evet diyorum. Elimde altın var kira gelirim de varsa, bu parayı toprak satın alarak değerlendir derim bu kez.

Emlak fiyatları TL bazlı gerilemeyecek. Bunu sık sık ifade ediyorum. Kredi muslukları kapansa, satışlarda düşüş olsa da, 3 milyondan 2.7 milyona gerileyen ev düşüş değil. 1 milyondan yükselmişti o ev. Aradaki 300 bin liraya umut olarak sarılıyor.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı… Gündemde hangi konular var? Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı… Gündemde hangi konular var?

Ben kaç yıllık gelirimle ev alabilirim hesabı yapsa gerçekleri değerlendirebileceksiniz zaten. Elimde ev alabilecek kadar altınım var ve kira gelirim yoksa ben altını satar evi alırım.

Kaynak: Haber merkezi