İsviçre merkezli UBS Bankası, altın fiyatlarının ons başına 2600 dolara ulaşarak rekor kıracağını tahmin ediyor. Bu öngörü, 20 Mayıs'ta ABD dolarının zayıflaması ve Federal Rezerv'in faiz indirimi beklentilerinin artmasıyla birlikte geldi.

Revize edilen tahmin üç temel faktörü yansıtıyor. İlk olarak, UBS, Nisan ayında ABD'den gelen yumuşak ekonomik verilerin, Federal Rezerv faiz indirimi beklentilerinin yeniden fiyatlanmasına yol açtığını belirtiyor. Para piyasaları, Nisan sonunda 2024'te 28 baz puan olan gevşeme beklentisini 40 baz puana çıkardı.

İkinci olarak, UBS, 2024 yılı için merkez bankası talep tahminini 800-850 metrik tondan 950-1.000 metrik tona yükseltti. Dünya Altın Konseyi, son dönemdeki ılımlı seyre rağmen, yılın ilk çeyreğinde 290 metrik tonluk rekor alımlar bildirdi.

Üçüncü olarak, yaklaşan ABD seçimleri, Orta Doğu ve Ukrayna'daki çatışmalar ve artan ABD-Çin ticaret gerilimleri gibi jeopolitik belirsizliklerin, altını bir hedge (koruma) aracı olarak desteklemesi bekleniyor.

Kredi kartında yeni dönem! Kart numarası kalkıyor! Kredi kartında yeni dönem! Kart numarası kalkıyor!

Bu faktörlerin birleşimi, UBS'nin altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde rekor seviyelere ulaşacağı yönündeki tahminlerini güçlendiriyor. UBS'nin tahminlerine göre, yatırımcılar artan belirsizliklere karşı altını güvenli bir liman olarak görmeye devam edecek.

Kaynak: Haber Merkezi