565. Akhisar Çağlak Festivali başladı! 565. Akhisar Çağlak Festivali başladı!
Kültür köşesi

Dünya tarihinde para, sadece ekonomik bir araç olmanın ötesine geçmiş, bazen barışı sağlayan bir unsur, bazen de savaşların temel nedenlerinden biri olmuştur…

Elbette her konuda olduğu gibi paranın icadında bile Manisa önemli bir rol oynamış… Lidya Devleti’nin başkenti olan ve bugünkü Manisa’nın Salihli sınırlarında yer alan Sardes Antik Kenti, ilk paranın basıldığı yer olarak tarihe geçmiş.

Peki, biz bunu ne kadar kullanabiliyoruz? Mesir Macunu Festivali gibi bir festival de bunun için yapıp paranın icadını sahiplenemez miyiz?

Salihli'nin Sart Kasabası'nda yer alan Sardes Antik Kenti, Lidya Devleti'nin başkenti olarak tarih sahnesinde öne çıkıyor. Arkeologlar, antik kentte gerçekleştirdikleri kazılarla, bölgenin 5000 yıllık yerleşim tarihine ışık tutuyor.

Lidya döneminde tarım, hayvancılık, ticaret ve altın madenciliğiyle zenginleşen Sardes Kenti, tarihsel ve kültürel açıdan büyük önem taşıyor. Lidya Krallığı'nın merkezi olarak uzun yıllar boyunca önemini koruyan kent, ayrıca dini açıdan da öne çıkıyor ve İncil'in Vahiy bölümünde bahsedilen yedi kiliseden biri olarak anılıyor.

Paranın İlk Basıldığı Yer: Salihli

Demir Çağı'na ait izler taşıyan antik kent, Lidya Krallığı'nın başkenti olarak M.Ö. 1.200-546 yılları arasında hüküm sürmüştür. Manisa’nın Salihli ilçesi sınırlarında yer alan Sardes, paranın ilk basıldığı yer olarak da bilinir ve ünlü Kral Yolu'nun başlangıç noktasıdır.

Kazılar sonucunda gün yüzüne çıkarılan antik kent kalıntıları arasında Akropol, Gymnasium, Sinagog, Artemis Tapınağı, Hamam, Mahkeme Binası, evler, mezarlar ve Bintepe gibi yapılar yer alıyor. Ayrıca Sart kasabasında Artemis Tapınağı'nın da bulunduğu bilinmektedir.

 

Saf Altın ve Gümüşten Yapıldı

Lidya dönemine ait sikkeler ise, saf altın ve gümüşten yapılmıştır ve üzerlerinde sıçrayan bir aslan ve doğurganlığı simgeleyen bir boğa tasviri bulunmaktadır. Aslan, güneşin kişileşmesi olarak kabul edilmiş ve kralların sembolü olmuştur.

Sardes Antik Kenti, arkeolojik kazılar ve keşiflerle bölgenin tarihine ışık tutarken, Lidya'nın zengin mirasını günümüze taşıyor.

Festival Yapılabilir Mi?

Bu tarihi mirası günümüzde nasıl değerlendirebiliriz sorusuna cevap ararken, Manisa'nın zengin kültürel geçmişi ve paranın tarihsel önemi göz önünde bulundurulmalıdır. Bir öneri olarak, bu mirası kutlamak ve paranın icadını sahiplenmek adına bir festival düzenlenebilir.

Örneğin, "Para ve Kültür Festivali" adı altında düzenlenebilecek bu etkinlik, Manisa'nın tarihini, kültürünü ve ekonomisini kutlamak için bir platform sağlayabilir.

Kaynak: Haber Merkezi