Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla, AKP 30 gün içinde sahiplendirilemeyen sokak hayvanlarını uyutma teklifini TBMM’ye getirmeye hazırlanıyor.

AK Parti'nin sokak hayvanlarına yönelik hazırladığı yasa taslağı kamuoyunda ve parti içerisinde de tepkilere neden oluyor. Taslağa göre, sokak hayvanları ilk önce sahiplendirilecek; ancak 30 gün içinde sahiplenilmeyen hayvanlar için uyutulma öngörülüyor.

Bu yasa tasarısı, toplumun çeşitli kesimlerinden tepki çekerken, eski İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu'dan konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama geldi.

Oda TV’de yer alan habere göre Soylu uyutulma seçeneğine şiddetle karşı çıkarak şu ifadeleri kullandı:

"Köpeklerin uyutulması ülkemiz toplumunda büyük yaralar açar ve geri dönüşü olmayan travmalara neden olur. Avrupa'da yapılan ve kötü sonuçlar doğuran uygulamalar, merhametli Türk halkının örf ve adetlerine uygun değildir.

Köpeklerin pervasızca uyutulması fikrini kabullenemem. Belediyelerin bu sorunu sistemli bir şekilde çözmesi gerekmektedir.

Yapay zekaya sorduk: Manisa’nın en büyük 3 sorunu nedir? Yapay zekaya sorduk: Manisa’nın en büyük 3 sorunu nedir?

Hayvanlar polemik konusu yapılmamalıdır, çünkü onlar Allah'ın bize emanet ettiği sessiz kullarıdır ve yaratılanı yaratandan ötürü severiz."

Kaynak: Haber merkezi