Depremin ortaya çıkardığı olumsuz durum ve ekonomiye getirdiği yük gerekçe gösterilerek yeni bir yasal düzenleme yapılmış ve bir seferlik araç sahiplerinden ek MTV ödemesi alınacağı ilan edilmişti.

Ödemeler ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sosyal medya üzerinden ödemenin son tarihi ile ilgili açıklama yaptı. GİB, 1. Taksit ödemesi için son tarih 31 Ağustos'u hatırlattı.

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV)  ilk taksiti ve borç yapılandırmasında ödeme süresi, 31 Ağustos’ta dolacak.

Ek MTV’yi ödemeyenler araçlarını satamayacak ve trafikten çekemeyecek.

Araç alım-satımında ek vergiyi kimin ödeyeceği, kanunun yürürlük tarihine göre değişecek. 15 Temmuz tarihinden önce yapılan satışlarda aracı alan, sonrasında yapılan satışta için ise aracı satan ödeyecek.

Gayrimenkul uzmanı açıkladı… Yatırımcıların yeni gözdesi belli oldu! Gayrimenkul uzmanı açıkladı… Yatırımcıların yeni gözdesi belli oldu!

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Gelir İdaresi Başkanlığı 2023 yılının başında ödeme yapacak olan vatandaşları sahte sitelere karşı önemli  bir uyarıda bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Başkanlığımız tarafından elektronik ortamda sunulan hizmetlerin yer aldığı İnteraktif Vergi Dairesinin logosu ve ekran görüntüleri kullanılarak özellikle Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Trafik Para Cezası (TPC) ödeme işlemlerine ilişkin sahte internet siteleri oluşturulduğu tespit edilmiştir. Bu tür sahte internet siteleri ile mükelleflerin kredi kartı, şahsi bilgileri vb. usulsüz bir şekilde ele geçirilmeye çalışılmaktadır.

Mükelleflerimizin sahte internet siteleri nedeniyle mağduriyet yaşamamaları için, Başkanlığımız ile ilgili her türlü işlemlerinin (MTV ve TPC ödeme vb.) tarayıcıya www.gib.gov.tr yazılarak yapılmasına, ödeme işlemlerinin de Başkanlığımız resmi internet sitesi (www.gib.gov.tr), GİB Mobil uygulaması veya tarayıcıya anlaşmalı bankanın internet sitesi adresinin yazılarak yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatırız."