Dibek Dağı Karasavcı ve Yağbasan Mahalleleri mevkiinde bugün saat 11.30 sıralarında orman yangını çıktı. Yangına, Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ile Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri, çevre il ve ilçelerden gelen itfaiye ekipleri ile 5 uçak, 4 helikopter, çok sayıda arazöz, su ikmal araçları, iş makinaları ile onlarca personel ve mahalle halkı müdahale etti.

Başkan Öküzcüoğlu annesini sonsuzluğa uğurladı Başkan Öküzcüoğlu annesini sonsuzluğa uğurladı

Akşam saatlerinden itibaren şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangın nedeniyle Karasavcı ve Yağbasan mahallelerinde vatandaşlar tedbir amaçlı tahliye edilerek mahallelere giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Yangın nedeniyle Karasavcı ve Yağbasan mahallelerinde bazı evler tamamen yanarken büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yanı sıra tarım arazileri zarar gördü.

Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, Salihli Belediye Başkanı Mazlum Nurlu, İl jandarma Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, Manisa İl Afet ve Acil Durumu (AFAD) Müdürü Osman Pıhtılı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Doğukan Karaaslan, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Ali Rıza Gümüş ile Kızılay yetkilileri de yangın alanına gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Bölgede ilk belirlemelere göre 300 hektar alan zarar gördü.

Kısmen Kontrol Altında

Öte yandan Manisa Valiliği de gece yarısı yayımladığı duyuru ile yangının kısmen kontrol altın alındığını duyurdu. Açıklamada şöyle denildi:

İlimiz Salihli İlçesi Yağbasan Mahallesi ve Karasavcı Mahallesinde makilik alanda çıkan yangına;

51 Söndürme Ekibi, 9 Hava Aracı, 9 İş Makinası ve 337 personel ile müdahale devam etmektedir.

2 mahallemiz tedbir amaçlı boşaltılmış olup, vatandaşlarımız misafirhanelere ve yakınlarının yanına yerleştirilmiştir.

Yangına müdahale sırasında yaralanan 3 personelimizin tedavileri yapılarak taburcu edilmişlerdir. 3 personelimiz haricinde yangın sebebiyle yaralanan ve hayatını kaybeden vatandaşımız bulunmamaktadır.

An itibariyle yangın sebebiyle yerleşim yerlerinde herhangi bir tehlike söz konusu değildir.

Bugün; İlimiz Akhisar İlçesi Kapaklı Mahallesi, Saruhanlı İlçesi Apak ve Yılmaz Mahalleleri, Kula İlçesi Güvercinlik Mahallesinde bugün meydana gelen yangınlar ise kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları yürütülmektedir.

Kaynak: İHA-Haber Merkezi