Prof. Dr. Naci Görür, Asena Kılıç'ın Youtube kanalındaki Meslek Sırrı programında soruları yanıtladı.

Akaryakıt istasyonunun duvarına çarpan otomobilin LPG tankı alev aldı: 4 ölü Akaryakıt istasyonunun duvarına çarpan otomobilin LPG tankı alev aldı: 4 ölü

"DEFALARCA UYARDIK AMA HİÇBİR ŞEY YAPILMADI"

"6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin olacağını biz anlattık." diyen Görür, "Çok söyledik ama kimseyi inandıramadık. Biz bu depremin geleceğini 24 Aralık 2020 Elazığ depreminden sonra 'Kahramanraş'ta, Malatya'da, Hatay'da deprem gelebilir.

Şu büyüklükte deprem olabilir önlem alın.' diyerek anlattık. Çünkü Elazığ depremi stres transferiyle orayı tehlikeye soktu. Hükümete raporlar yazdık. Depremin geldiğini görüryorduk." ifadelerini kullandı. Sözlerine Görür, "Gerekli uyarları haddinden fazla yaptık.

Cumhurbaşkanlığından tut bakanlara kadar, o bölgenin milletvekillerine, belediye başkanlarına, valilerine kadar buraya deprem gelebilir, kentleri hazırlayın dedik ama hiçbir şey yapılmadı." diyerek devam etti.

"EN ÇOK ENDİŞE ETTİĞİM YER"

Depremin Türkiye gerçeği olduğunun altını çizen Görür, "Çok endişem ettiğim yer" dediği üç il için uyarıda bulundu. Koordinat olarak "Tunceli Yöresi" diyen Görür, "Erzincan, Bingöl-Karlıova arası endişe ettiğimiz yer. Deprem olma periyodu dolmuş, tehlikeli bir duruma gelmiş artık. Deprem üretme zamanı dolmuş." diyerek uyardı.

'Marmara depremi mi daha yakın yoksa Tunceli'de beklenen deprem mi?' sorusuna Görür şöyle yanıt verdi:

Onu kestirmek zor ama Marmara Bölgesi ve Tunceli yöresi dikkat etmemiz gereken bir noktada. Stratejik olarak ilk müdahale edeceğimiz yerler orası. Bizim söylediğimiz buraları deprem dirençli hale getirilmesi.

Kaynak: Haber Merkezi