Metal sektöründe işçi temsilcisi olan Türk Metal ile işveren temsilcisi olan MESS arasında gerçekleşen son toplantıda anlaşma sağlanamadı. Türk Metal, görüşmeleri noktaladığını duyurdu. Metal sektöründeki toplu iş sözleşmesi için yapılan ikinci görüşmede de taraflar anlaşma sağlayamadı.

MSB duyurdu… Irak’ın kuzeyinde 6 terörist etkisiz hale getirildi MSB duyurdu… Irak’ın kuzeyinde 6 terörist etkisiz hale getirildi

İşçi tarafını temsil eden Türkiye Metal, Çelik, Mühimmat, Makina, Metalden Mamül Eşya ve Oto, Montaj ve Yardımcı İşçiler Sendikası (Türk Metal) ile işveren tarafını temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında bugün gerçekleşen toplantıda MESS, teklifini gözden geçirdi. MESS, üç yıllık sözleşme dönemi için 1 Eylül 2023'ten itibaren geçerli olacak şekilde ilk altı ay için ücretlere önerdiği %50 zam oranını %60'a çıkardı. Aynı şekilde, sosyal haklara yapılan %80 zam teklifini de %85'e yükseltti. Ancak, MESS'in teklifinde tamamlayıcı sağlık sigortasının sona erdirilmesi ve ikramiyelerin işe gelinemeyen günler için kesilmesi gibi maddeler aynı şekilde kaldı. Türk Metal, yeni teklifi de kabul etmeyerek görüşmeleri sonlandırdığını açıkladı.

TÜRK METAL’DEN ÜYELERİNE GÖNDERİLEN MESAJ

Türk Metal’den üyelerine gönderilen mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Değerli üyelerimiz;

Bildiğiniz üzere işveren sendikası MESS, uyuşmazlık tutanağı öncesi yürütülen müzakere sürecinde ilk teklif olarak; 1 Eylül 2023’ten geçerli olmak üzere saat ücretlerine 1. altı ay için %35 zam teklif etmiş, yine 1 Eylül 2023’ten geçerli olmak üzere sosyal haklara ilk yıl için %65 zam teklifinde bulunmuştu.

Arabulucu toplantısı sonrası gerçekleşen ilk toplantıda ise; 1 Eylül 2023’ten geçerli olarak; ücretler için zam teklifini 1. altı ay için %50’ye, sosyal haklar için yıllık zam teklifini ise %80’e çıkardığını tarafımıza iletmişti.

MESS tarafından yapılan davet üzerine bugün MESS Merkez Ofisinde gerçekleşen toplantıda İşveren tarafı; 1 Eylül 2023’ten geçerli olmak üzere saat ücretlerine 1. altı ay için en son yaptığı %50 zam teklifini %60’a, sosyal haklara ise 1 Eylül 2023’ten geçerli olmak üzere ilk yıl için en son yaptığı %80’lik zam teklifini %85 çıkardığını belirtmiştir.

Sonraki altı aylar için ücretlere ilgili altı ayın enflasyonu oranında, sosyal haklara ise yıllık enflasyon oranında artış teklifini yinelemiştir.

Ayrıca MESS, sözleşmenin 3 yıllık olması, tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasının tamamen kaldırılması, ikramiyelerin işe gelinemeyen günler için kesilmesi başta olmak üzere, kazanılmış haklarımızı geriye götürecek tekliflerinin hepsini masada tutmaya devam etmiştir.

Heyetimiz gerek kazanılmış haklarımızı geriye götürmek isteyen işveren taleplerinin devam etmesini kabul etmeyerek, gerekse yapılan zam tekliflerinin yetersiz olduğunu ifade ederek, yapılan teklifi kabul etmemiş ve görüşmeyi sonlandırmıştır.

Başta siz değerli Türk Metalli metal emekçileri olmak üzere, tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: Almıla Nur Berilğen