Toplu taşıma kullanan 65 yaş üzeri vatandaşlar son dönemde çıkan haber ve iddialar sebebiyle kartlarının iptal olup olmadığını merak ediyor. İşte Manisa’da son durum...

65 yaş üzeri ücretsiz toplu taşıma kalktı mı? sorusu son günlerin araştırılan ve merak edilen konularından birisi oldu. Son dönemde artan akaryakıt fiyatları sebebiyle toplu taşımayla ilgili bazı tartışmalar başladı. 65 yaş üstü toplu taşıma ücretli mi olacak? sorusu da bu bağlamda gündemdeki yerini aldı. Tüm Özel Halk Otobüsçüleri Birliği, ücretsiz taşımalar konusunda sonuç alınmazsa 15 Ekim tarihinden itibaren ücretsiz taşıma yapılmaması yönünde görüş birliğine vardı.

Türkiye geneli tüm il ve ilçelerde faaliyet gösteren 28 bin 100 özel halk otobüsü, 85 kurum ve kuruluşu temsil eden Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) “Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Değerlendirme Toplantısı”nı gerçekleştirdi. Toplantıda akaryakıt zamları, artan maliyetler ve ücretsiz taşımanın istismarı konuları hakkında konuşuldu. Toplantıya Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç, Manisa 155 Nolu Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Fevzi Açıkel katıldı.

Toplantıda artan maliyetler ve ücretsiz taşıma nedeniyle esnafların talebi üzerine 15 Ekim 2023 tarihine kadar ücretsiz taşıma konusunda sonuç alınamazsa şehit aileleri, gaziler ve emniyet mensupları dışında ücretsiz taşıma yapılmaması yönünde görüş birliğine varıldı.

Toplantıda konuşan TÖHOB Genel Başkanı Ercan Soydaş salgın dönemi, artan maliyetler, son dönemde akaryakıta gelen zamlar ve bu zamların tüm gider kalemlerine yansımasıyla toplu taşımanın özel sektör açısından sürdürülemez hale geldiğini söyleyerek “Kamu kaynağı ile belediyelerin bile sürdürmekte zorlandığı toplu taşımada esnaflarımızın hali içler acısıdır ve acil tedbir alınmalıdır. Bir sektörün yok olmasına göz yumulmamalı, esnaflarımız kaderine terk edilmemelidir” dedi.

Bakanlıktan gelen gelir desteğinin Ankara ve İstanbul için 4500 diğer büyükşehir illeri için 3700 ve normal iller için 2700 lira olduğunu söyleyen Soydaş “Bu rakam iki günlük taşımayı bile karşılamıyor. Artık elektronik ücret toplama sistemi var, biniş sayılarına bakıldığında rakamlar ve verilerin gerçek olduğu ortaya çıkıyor. Biz bu verilerle girişim yaptık. Kesinlikle kanuni bir düzenleme yapılmalı. Gelir durumu iyi olan vatandaşlara ücretsiz seyahat hakkı verilmemeli” diye konuştu.

Soydaş konuşmasında “Türkiye genelinde faaliyet gösteren tüm özel halk otobüsü başkanlarımız esnaflarımızın çaresizliğine çözüm bulmak için buradadır. Yolcularımızı sıkıntıya sokmadan, mağduriyete yol açmadan, on binlerce ailenin geçim kaynağı ve mesleği olan bu sektör yok olmadan yetkililerin bir çözüm bulacağı inancıyla buradayız. Çözüm bulunmadığı takdirde bırakın ücretsiz taşıma yapmayı yakıt dahi alamayacak olan esnaflarımız zaten çalışamayacaklardır” ifadelerini kullanarak “Bu sektöre yazık edilmemeli” dedi.

Türkiye genelinde toplu ulaşım sektörüne hizmet eden özel halk otobüsçüleri temsilcileri adına yetkililere çağrı yapan Soydaş, taleplerini şöyle sıraladı;

Somalı üreticilere kasaları teslim edildi Somalı üreticilere kasaları teslim edildi

- Tüm vergilerini istisnasız ödeyen esnaflarımız için sürdürülmesi imkansız hale gelen toplu taşımada kullanılan akaryakıtta vergi muafiyeti acilen sağlamalıdır.

- Ücretsiz taşıma şehit ailelerimiz, gazilerimiz, emniyet mensupları ve basın sektörü dışında özel sektörde zaman kaybetmeden sonlandırılmalı ya da kamu araçlarında geçerli olmalıdır. Kamu aracı olmayan illerde ise biniş başına ödeme yapılmalıdır.

- Hiç kimse kendi öz sermayesi ile yatırım yaptığı bir işte ücretsiz hizmet yapmak istemez. Çok suistimal edilen ve ihtiyacı olmayana da verilen ücretsiz seyahat hakkı adil değildir. Bakanlığın ücretsiz taşıma için aylık ödediği gelir desteği de iki günlük taşımayı bile karşılamamaktadır. Dolayısıyla biniş başına ödeme yapılmalıdır,

- Çok suistimal edilen ücretsiz binişlere biniş veya saat kotası konulmalıdır.

Bu taleplerin “Siz ücretsiz hizmet yapar mısınız?” sorusunun da bir cevabı niteliği taşıdığını söyleyen Soydaş, Çözüm üretilmediği takdirde esnafların 15 Ekim tarihi itibarıyla istemeyerek de olsa Türkiye genelinde ücretsiz taşıma yapamayacaklarını duyurdu.

Toplantının sonunda Soydaş, katılımcıların ve basının sorularını yanıtladı. Haber Merkezi