Artan maliyetler nedeniyle toplanan Tüm Özel Halk Otobüsçüleri Birliği, ücretsiz taşımalar konusunda sonuç alınmazsa 15 Ekim tarihinden itibaren ücretsiz taşıma yapılmaması yönünde görüş birliğine varmıştı. Türkiye geneli tüm il ve ilçelerde faaliyet gösteren 28 bin 100 özel halk otobüsü, 85 kurum ve kuruluşu temsil eden Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) “Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Değerlendirme Toplantısı”nı gerçekleştirmiş ve toplantıda akaryakıt zamları, artan maliyetler ve ücretsiz taşımanın istismarı konuları hakkında konuşulmuştu. Toplantıya Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç, Manisa 155 Nolu Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Fevzi Açıkel katılmıştı. Toplantıda artan maliyetler ve ücretsiz taşıma nedeniyle esnafların talebi üzerine 15 Ekim 2023 tarihine kadar ücretsiz taşıma konusunda sonuç alınamazsa şehit aileleri, gaziler ve emniyet mensupları dışında ücretsiz taşıma yapılmaması yönünde görüş birliğine varılmıştı.

Merak edilen konuyla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş açıklama yapmış ve ücretsiz seyahat hakkından yararlanan 65 yaş ve üzeri yaşlılarla yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların şehir içi toplu taşımada ücretsiz taşınmasının kanunla düzenlendiğini belirterek, “Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın şehir içi toplu taşıma imkanlarından ücretsiz biçimde yararlanabilmeleri için gereken desteği sürdüreceğiz” demişti.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bazı belediyelerin ve kurumların 65 yaş ve üzeri vatandaşların ücretsiz ulaşımını kaldırma kararına yönelik yaptığı açıklamasında, kanunla yapılan düzenlemenin ancak başka bir kanunla kaldırılabileceğini söyleyerek, “Kanunla yapılan 65 yaş ve üzeri ücretsiz ulaşımı, belediye ya da bir kurum kaldıramaz” dedi.

Kanuna karşı gelenler için bir cezai müeyyide olacağını söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Kanunla yapılan düzenlemeyi bir belediye ya da herhangi bir kurum kaldıramaz. Bunu başka bir kanunla ancak kaldırabilirsiniz. Dolayısıyla bu tür şeyler sadece bir tepkidir hatta belki bir kamuoyu yoklaması olarak görüyorum ben. Bazı belediyelerin ya da bazı kooperatiflerin bir kamuoyu oluşturmak ve böyle bir şeyin altyapısını hazırlamak adına yaptıkları ama zamanlaması çok yanlış. Bu kanuna karşı bir takım uygulamalar yapanlara da illa ki bir cezai müeyyidesi olur. Onları uyaralım öncelikle. Fakat şunu da belirtelim; haklı yönleri yok mu? Var tabi. Yani belediye otobüsleri ile ilgili sıkıntılar var. Çünkü otobüslerin en büyük maliyet kalemi yakıt olduğu için ve onun da fiyatlarından dolayı böyle bir sıkıntı var. Bu sıkıntıdan dolayı bir tepki gösterildi zaten fakat bu çözüm değil” dedi.

Manisa’nın bazı ilçelerinde elektrik kesilecek İşte 4 Ekim 2023 elektrik kesintileri… Manisa’nın bazı ilçelerinde elektrik kesilecek İşte 4 Ekim 2023 elektrik kesintileri…

Şahin, verilen serbest biniş hakkının suistimal edilmemesi için sınırlama ya da aylık ulaşım ücret desteği yapılması gerektiğini söyleyerek, “Tüketiciler Birliği olarak her iki tarafa da söyleyeceğimiz çözüm şu; eğer 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza böyle bir hak veriliyor ise ve bunun da bir sınırlaması yok ise ki ne saat sınırlaması var ‘sabah 7-9 arası akşam 4’den sonra binilemez’ gibi bir sınırlama yoksa ve sayı itibarıyla da bir sınırlama yoksa ki günde 50 defa binenler var. Hatta bu işi meslek haline getirip, kuryelik yaparak bunu belediye otobüsleriyle taşıyanlar var bedavaya getirerek. Bu da tespit edilmiş. Bunun önüne geçmenin yolu aslında eğer bir yardım yapılacaksa bakanlık tarafından ki belediyelere ve özel otobüslere veriliyor bu para yaşlı başına. Bunu direkt 65 yaş üzerine yapsak yani aylık 500 TL ulaşım desteği diye 65 yaş üstüne bakanlığın yapacağı bir destek burada hem yoğunluğu bitirir, hem suistimali bitirir hem de belediye otobüsleri ‘bize bugün ne kadar bedava bindi’ endişesi taşımazlar. Bir çözüm önerisi bu ve bunun değerlendirilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.  HABER MERKEZİ - İHA