KPSS sınav sonuçlarına göre açılan kadrolara müracaat edecek adaylar Temmuz ve Ağustos ayında düzenlenen sınavların son oturumu ÖABT il oturumu bugün gerçekleşti. KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavları 23 Temmuz’da, Alan Bilgisi sınavları ise 29-30 Temmuz’da düzenlendi. İlk kez kamu kurumu seçme sınavına katılacak adaylar ise sınav sonuçlarının ayrı ayrı mı duyurulduğunu merak ediyor. Peki KPSS ÖABT sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları tarihi belli mi?

KPSS ÖABT sınavı 6 Ağustos Pazar günü organize edilecek. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne katılacak adaylar ise KPSS sınav sonuçları tarihini gündemlerine aldı. KPSS sınav sonuçları sonuc.osym.gov.tr adresinden paylaşılıyor. Sonuç ekranında adayların KPSS oturumlarından doğru-yanlış cevap sayıları ve katıldıkları sınavlardan elde ettikleri puanlar yer alacak. Sınav sonuçları T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle beraber ÖSYM AİS üzerinden sorgulanabilecek. Sonuçlar adaylara basılı veya mail yoluyla bildirilmeyecek. İnternet üzerinden açıklanan sonuçlar tebliğ hükmünde olacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) KPSS sınav sonuçları için takvimi belirledi. Peki 2023 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS SINAV SONUÇLARI AYRI AYRI MI AÇIKLANACAK?

Lisans bazında düzenlenen Genel Kültür-Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi ve ÖABT sınav sonuçları tek ekran üzerinden erişime açılacak.

Sınavlar tamamlandıktan sonra ÖSYM tarafından değerlendirme işlemi başlayacak. Temmuz ayında düzenlenen sınavların ardından KPSS ÖABT sınavı 6 Ağustos Pazar günü organize edilecek.

KPSS SONUÇLARI 2023 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından yayımlanan takvime göre KPSS sınav sonuçları 25 Ağustos 2023 tarihinde erişime açılacak.

Adaylar sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte sınav sonuç sorgulama ekranına erişebilecek. Sınav sonuçları saati henüz belli olmadı. Sonuçlar açıklandıktan sonra ÖSYM’nin sosyal medya hesaplarından duyuru yapılacak.

Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

KURALLARA UYMAYAN ADAYLARIN SINAVLARI İPTAL EDİLECEK!

ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara katılan öğrencilerin sınav süresi boyunca uyması gereken kurallar sınav giriş belgesinde yer almaktadır. Bir adayın sınavın geçerli sayılarak cevap kağıdının değerlendirilmesi için uyması gereken kurallar aşağıdadır;

Sınava, atandığı salonda/sırada girmesi,Sınav süresi başlamadan önce Sınava Giriş Belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,

Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

Cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdının ilgili alanına işaretlemiş olması,

Cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması,

Soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,

Bakan Tekin sınıf geçmede yeni düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı Bakan Tekin sınıf geçmede yeni düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı

Sınav sorularını, sınavın cevaplama süresi başlatıldıktan sonra okumaya başlaması. Sınav süresi bittikten sonra soruları okumaması ve cevap kâğıdında işaretlemeye devam etmemesi. Sınav sonunda soru kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi. Salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması  ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilecektir. HÜRRİYET