Manisa’da Çarşamba gecesi etkili olan yağış bazı bölgelere dolu olarak düştü. Dolu yağışı, üzüm bağlarını olumsuz etkilerken çiftçileri de bir hayli korkuttu. Manisa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Merkez ilçeler olan Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde dolu yağışından zarar gören üzüm bağı olmadığını bildirdi.
Kaçire, “Saruhanlı’ya ve Şehzadeler’in bazı kesimlerine dolu yağdı. Ancak Şehzadeler ilçemizde herhangi bir sıkıntı yok.” dedi.
SARUHANLI’DA ZARAR YÜZDE 20’YE ULAŞTI
Ancak Saruhanlı’da yağış bağlara zarar verdi. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Saruhanlı’ya bağlı Koldere ile Şehzadeler İlçesi’ne bağlı Yeşilköy arasında bulunan yaklaşık bin 500 dekar arazide dolu yağışının bağları olumsuz etkilediğini dile getirdi.
Okur, zararın bazı yerlerde yüzde 10’larda olduğunu, bazı kesimlerde ise yüzde 20’lere kadar vardığını aktardı. Yağışın ardından hasar tespit çalışmalarında Koldere Mahallesinde üzüm bağlarında hasar oluştuğunu belirten Okur, şöyle konuştu: "Sağanak yağmur ve dolu afeti sonucu iki mahallede yaklaşık 1500 dekarlık arazideki üzüm bağları zarar gördü. Dün yağmurdan sonra ziraat mühendisi arkadaşlarla beraber tespitlerimizi yaptık. Bugün İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ziraat mühendisleri ve Ziraat Odası çiftçi danışmanlarıyla birlikte sahaya indiler. Onlarla yaptığımız görüşmeler neticesinde ilçemizin sadece Koldere Mahallesi ile Şehzadelerin Yeşilköy Mahallesi arasında bulunan yaklaşık bin 500 dekar arazideki üzüm bağlarında hasara neden oldu. Yapılan hasar tespit çalışması sonucunda üzüm bağlarında yüzde 10 ile yüzde 20 arasında hasar oluştu."
İlçedeki birçok üreticinin üzüm bağlarına sigorta yaptırdığını hatırlatan Okur, "Çiftçilerimizin sigorta yaptırdıkları acentelerle irtibata geçerek ekspertiz yapmaları gerekiyor. Dolunun yağdığı arazinin geniş olmaması da bizi sevindirdi. Çünkü daha geniş bir araziye yağmış olsa zarar daha büyük olurdu. Afetten dolayı tüm çiftçilerimize geçmiş olsun temennisinde bulunuyorum." diye konuştu.
Okur, ilçede toplam 110 bin dekarlık üzüm bağı arazisi bulunduğunu ve yüzde 90'a yakın kısmının Tarım Sigortaları Havuzuna (TARSİM) bahçelerini sigortalattığını sözlerine ekledi.