Antalya'nın Kepez ilçesinde kira artışı konusunda anlaşmazlık yaşayan kiracı, mahkemeye başvurunca, süreçte ev sahibinin "5 yıldır kira ödemediler" şikayetiyle açtığı icra davası sonucu evi boşaltmak zorunda kaldı.

Mahkeme, kiracının 60 bin lira kira bedeli ödemesine hükmetti.

Düdenbaşı Mahallesi'nde yaşayan Uğur ve Fatoş Kanık çifti, bir çocuk sahibi olan aile, 5 yıldır oturdukları evin sahibi Ramazan Y. ile kira zammı konusunda anlaşmazlık yaşadı. İddialara göre, Kanık ailesi yüzde 25'lik kira artışını kabul etmediği için Ramazan Y. evin boşaltılmasını istedi.

Kanık ailesi, ev sahibinin bu anlaşmazlık nedeniyle kendilerini sürekli rahatsız ettiğini, evlerinin kapı camını kırarak içeri girmeye çalıştığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Buna karşılık, Ramazan Y. de Kanık ailesinin 5 yıldır kira ödemediğini iddia ederek icra takibi başlattı.

Kanık ailesi, kirayı elden ödediklerini kanıtlayamadığı için mahkeme, evin tahliyesine ve 60 bin lira kira bedelinin yasal faiziyle birlikte ödenmesine hükmetti.

Fatoş Kanık, Düdenbaşı Mahallesi’ndeki evde oturmaya başladıklarında ev sahibi ile kirayı elden ödenmesi konusunda anlaştıklarını öne sürdü.

Geçen yıl mart ayında kira zammı nedeniyle ev sahibi ile anlaşmazlık yaşamaya başladıklarını iddia eden Kanık, şöyle konuştu: “Ev sahibi, eşi, kızı ve damatları evimizi bastı. Bunun üzerine şikayetçi olduk. Bizim şikayetimizden bir süre sonra ev sahibi noterden ihtar çekerek icra takibi başlattı. Kirayı ödediğimizi ispat edemedik.”

Fatoş Kanık, “Mülk sahibi evinde 5 yıldır kira vermeden oturduğumuzu iddia etmiş. İcra mahkemesinde iki duruşma yapıldı. Mahkeme karşı tarafa ‘5 yıl boyunca kira almıyorsunuz da niye ilk yıl evden çıkarmak için icraya vermedin’ diye sormadı. Bizim de ne görüşümüz alındı ne de kirayı ödeyip ödemediğimiz soruldu. Mahkeme bize tahliye kararı verdi. Tahliye kararına uyarak evi boşalttık. Üstüne ödediğimiz kiraları tekrar ödememiz için 60 bin lira ödeme emri geldi. Şu anda icralık olduk. Yani elden aldıkları paraları da almadım diyerek bizden tekrar talep ediyorlar. Bu şekilde bir çıkmaza girdik.” ifadelerini kullandı.

Kanık, kiracıların ev sahibine yapılan ödemeleri banka üzerinden açıklamalı bir şekilde yapmalarını önerdi.

Uğur Kanık, cam kesiklerinden dolayı parmağında yaralandığını ve saldırıya uğradıklarını belirtti. Ayrıca, ödedikleri kira bedelinin tekrar talep edilmesinin kendilerini mağdur ettiğini iddia etti.

“Borcu yoktur davası açacağız”

Kanık ailesinin avukatı Şafak Baysal da müvekkilleri ile ev sahipleri arasında kira zammının yetersiz olmasından kaynaklanan ev basılması olayı nedeniyle ev sahibi Ramazan Y, eşi R.Y, kızı G.Ö. ve damatları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve davanın sürdüğünü belirtti.

Bu süreç devam ederken müvekkillerinin icra şokuyla karşı karşıya kaldığını ifade eden Baysal, şöyle devam etti:

“Ev sahibi suç duyurumuzun üzerinden 3-4 ay geçtikten sonra '2018'den 2023'e kadar 5 yıllık bir süre boyunca hiç kira ödemediler' gerekçesiyle icra takibi başlattı. Müvekkilimin elden ödemeyi ispatlayamaması nedeniyle tahliye gerçekleşti. Yasal faizle beraber 60 bin liralık borç yükümlülüğü altına da girdiler. Müvekkillerimin ev sahibiyle en baştaki sıkıntısı, kira borcu değil, kira artışının ev sahibince beğenilmiyor olmasıydı. Bu durum karşısında menfi tespit davası dediğimiz borcu yoktur davası yoluna başvuracağız.”

Suya gömülen suçları bir bir aydınlatıyorlar! Suya gömülen suçları bir bir aydınlatıyorlar!

Kaynak: AA