14 Mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, 27 milyon 133 bin 849; Kemal Kılıçdaroğlu, 24 milyon 595 bin 178; Sinan Oğan, 2 milyon 796 bin 613 oy aldı.

Sinan Oğan ilk turda elenirken, yüzde 50+1’i bulamayan Cumhur İttifakı adayı Erdoğan ile Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu ikinci tura kaldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ikinci turuna beş gün kala 6 Şubat depremlerinde büyük yıkıma uğrayan Hatay’da düzenlenen Millet Buluşması’na katıldı.

Kendisini terörle ilişkilendirdiği videolarla ilgili "Ama montaj, ama şu, ama bu..." açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Sahtekarlık yapan adamdan cumhurbaşkanı olmaz.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni başdanışmanı belli oldu Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni başdanışmanı belli oldu

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“İki konuda düşüncelerimi aktarmak isterim. Birincisi evleri yıkılan, iş yerleri yıkılan, ahırı yıkılan herkesin ama herkesin evini, işyerini, ahırını yapacağız. Beş kuruş almadan bu binaları teslim edeceğiz. Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Hatay… Bu bölgelerin yeni bir üretim üssü olması için çaba harcayacağız. 1 milyona yakın bağımsız birim yapılacak. Fabrikalar bu bölgelerde kurulacak, üretim bu bölgelerde yapılacak. Malzemeler bu bölgelerde üretilecek. Sığınmacılar konusunda büyük şikayetler var biliyorum. 81 ilin tamamında aynı şikayetler var. İktidar sahipleri diyor ki biz sığınmacıları göndermeyeceğiz. Sığınmacıların ırkçılık yapılmadan ülkelerine gönderilmesini sağlayan projemiz hazır. En geç iki yıl içerisinde herkesi kendi ülkelerine göndereceğiz. Siyasi parti liderleri olarak, Millet İttifakı olarak anlaştık. Ortak mutabakat metinde görüşlerimizi yazdık. Şunu da ifade edeyim, geri kabul antlaşması yaptılar. Türkiye’yi sığınmacı deposu haline getirdiler. Türkiye’yi asla asla bir sığınmacı deposu yapamayacağız ve Türkiye’yi buradan kesinlikle çıkaracağız. Suriye ile barışı sağlayacağız. Suriyeli kardeşlerimiz isterlerse hafta sonlarında buraya gelebilirler. Düğünlerini yapabilirler. Barışın, dostluğun güvencesi olacak. Bunu da yapacağız.”

ALLAH’A SIĞINIYORUM

Açıklamasının sonlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan Kılıçdaroğlu, “Siyaset ahlak işidir. Siyaset rakibine sert sözler söyleyebilir. Buna saygı duyarım. Ama siyaset rakibine iftira atmak değil, kumpas kurmak değil. Allah bizi kumpasçılardan korusun, iftiracılardan korusun. Sahte videolar hazırladılar. Dün TV’ye çıkan kişi evet montajdı, montajlı görseller yaptıklarını ifade ettiler. Allah’a sığınıyorum. Haksızlık karşısında, iftira karşısında Allah’a sığınıyorum. Sahtekarlık yapan adamdan cumhurbaşkanı olmaz.” dedi. SÖZCÜ