Altın fiyatlarının sürekli rekor kırmasıyla birlikte piyasada gram ve çeyrek altın bulmak giderek zorlaştı. Bu durum, yatırımcıların kesme altına yönelmesine neden oldu ve talep hızla arttı. Ancak bazı yayın organlarında yer alan "81 ildeki kuyumcuların kesme altın alım ve satımı yapmama kararı aldı" şeklindeki haberler üzerine , İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı açıklama yaptı

“Haberler doğru değil”

Atayık, altın fiyatlarının yüksek seyrettiği bu dönemde, üretici, rafineri ve kuyumcu firmalarına ait özel güvenlik desenleri bulunan çekili has/çekme altınların alım satımında herhangi bir kısıtlamanın olmadığını vurgulayarak, kaynağı belirtilmeden yapılan haberlere itibar edilmemesi ve dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

Darphaneyle görüşüldü

Atayık, şunları söyledi:

Manisa’da vakfa ait araç satışa çıkarılıyor! Manisa’da vakfa ait araç satışa çıkarılıyor!

"Konuya ilişkin olarak yapılan araştırma sonucunda bu haberin, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün 'Kıymetli Maden Takip Sistemi' projesinden hareketle yazıldığı, ancak eksik bilgi nedeniyle böyle bir yanlış algıya yol açtığı düşünülmektedir. Darphane Genel Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmelerde bu haberin doğruyu yansıtmadığı, çekili altınların kıymetli maden takip sisteminin dışında olduğu bilgisine ulaşılmıştır."

Kaynak: AA