Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde vatandaşa yeterli su temin etmek için durmaksızın çalışıyor. Tüm dünyada etkisini gösteren kuraklık tehdidine karşı çalışmalarına devam eden MASKİ, yeni su kaynakları için yeni sondaj kuyuları açıyor. Bu kapsamda, İçme Suyu Dairesi Başkanlığı bünyesinde 679 adet sondajda çalışmalar tamamlandı. Yıl bitmeden yeni bir sondaj ihalesine daha çıkan MASKİ, 36 adet sondaj kuyusu daha açıyor. Yeni ihale birlikte sadece MASKİ bünyesinde açılan sondaj sayısı 715’e ulaşacak.

Mahalleye verimli su ulaştı… Başkan Ergün’e teşekkür ettiler Mahalleye verimli su ulaştı… Başkan Ergün’e teşekkür ettiler

Gürdük Barajı, Manisa Tarihi İçin Bir İlk Olacak

Akhisar’da inşa edilen Gürdük Barajı’ndan içme suyu sağlanmasını içeren protokol Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile DSİ İzmir 2. Bölge Müdürlüğü arasında 2023 yılının Eylül ayında imza altına alındı. Gürdük Barajı, Manisa’nın ilk içme suyu barajı olacak. Baraj faaliyete alındığında Akhisar’ın neredeyse tamamının içme suyu buradan karşılanacak.

Her ay yeni sıcaklık rekorlarının kırıldığı dünyada su kaynaklarının da azalmaya başladığını ifade ederek açıklamalarına başlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Su kaynaklarımız her yıl ciddi oranda azalıyor. Bu duruma önlem olması için kurulduğumuz günden bu yana 679 adet sondaj kuyusu açtık. 36 adet daha sondaj kuyusu açıyoruz. Yeni sondajlarla birlikte bu rakam 715’e ulaşacak. Yaptığımız uzun vadeli planlamalar doğrultusunda yeni havzalar oluşturarak bugüne kadar birçok önemli çalışma yaptık. Sadece yeni sondajlara bugüne kadar 154 milyon TL yatırım yaptık. Ancak, yeraltı su kaynakları alarm veriyor. Suyumuz sonsuz değil! Bunun bilincinde bir tüketim alışkanlığına kavuşmamız gerekiyor. 2023 yılında belki de Manisa tarihinin en önemli işi olan Gürdük Barajının protokolünü imza altına aldık. Gürdük Barajı ile Akhisar ilçemizin içme suyu ihtiyacının neredeyse tamamına yakınının gelecek 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağız. Yaptığımız çalışmalar Manisa’mıza, hemşehrilerimize hayırlı olsun” dedi.

Kaynak: Özkan ÇELİK