UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasları’ndan 477. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin programına ilişkin tanıtım toplantısı düzenlendi. 25-30 Nisan tarihleri arasında kutlanacak programda kente yıldız sanatçılar gelecek.
  1. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin tanıtım toplantısı, Giritligil Otel’de düzenlendi. Toplantıya Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Palabıyık, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

Tanıtım toplantısında festival programını İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak açıkladı.
MESİR 43 NOKTADAN SAÇILACAK
Kısa bir video gösterimi ardından sözü Manisa’yı ve Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık Aldı. Tanık, “Mesir Manisa’nın bir bayramı. Bu sene 477’ncisini kutlayacağız. Ben öncelikle Mesir’in bu günlere gelmesinde emeği olan herkese derneğim adına şükranlarımı sunuyorum. Bugün de verilen desteklerin ne kadar büyüdüğünü görmek beni gerçekten çok mutlu ediyor. Her yıl büyüyerek devam ettiği için bu sene saçım noktaları arttırıldı. Geçtiğimiz yıl 37 noktadan yapılan saçım, bu sene 16’sı Sultan Camii kubbe ve minarelerinde, 27 tanesi de evlerde olmak üzere toplam 43 noktaya çıkarıldı” dedi.
“MANİSA’NIN ORTAK DEĞERİ”
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ise yaptığı konuşmada, “Mesir, Manisa’nın bir ortak değeridir. Şehrimizin turizmine katkı sağlayacak, şehrimizin tanıtımına katkı sağlayacak bir değerimizdir. Bu yüzden de Şehzadeler Belediyesi olarak kurulduğumuz günden beri festival etkinliklerine destek veriyoruz. Bu yıl da Manisa Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneğimiz ile birlikte bu büyük festivalin organizasyonun içerisinde biz de varız. Manisa açısından böylesine önemli olan bir değer için bir ve birlikte olmak çok anlamlıdır diye düşünüyorum” diye konuştu.
“DOLU DOLU BİR PROGRAM”
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılamadığını belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Palabıyık ise, “Güzel bir program hazırlanmış. Atalarımızdan gelen bu kültür mirasını dünyaya en iyi şekilde tanıtmamız gerektiğini düşünüyorum. Uluslararası nitelikte olan bu festivalimizde komitemiz çok güzel, dolu dolu bir program ortaya çıkarmış. Festivalin huzur içerisinde, birlik ve beraberlik içerisinde geçmesini diliyorum. Programın hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.
“GURUR DUYALIM”
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de, “Elbette bir festivalin sadece 477 yıldır sürdürülmüş olması bile tek başına kıymetli. Ama hiçbir gelenek arkasında temelli bir sebep olmaksızın onu besleyen bir kaynak olmaksızın bu kadar uzun yıllar aksatılmadan sürdürülemez. Öyle sanıyorum Türkiye ve dünyada 500’üncü yılına yaklaşmış kadim bir gelenek sayılsa belki 15’i ancak bulur. Bu anlamda bizler bu geleceğin sahibi, devam ettiricisi olarak tek başına bile bu unsuruyla gurur duyabiliriz. Kurumlarımızın temsilcilerinin de çok ciddi katkılarıyla bu kadim geleneğin ruhuna yakışır, Manisa’ya ve Manisalılara yakışır bir etkinlik için arkadaşlarımız çok düzenli bir şekilde çalışıyorlar. Bu festivali hepimiz adına düzenleme gayreti içerisinde olan tüm kurumlarımızı, Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza, Şehzadeler Belediye Başkanlığımıza, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Dernek Başkanlığımıza, Valiliğimiz adına komiteye başkanlık yapan Vali Yardımcımız Ünal Çakıcı’ya, Kültür Turizm Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.
İŞTE MANİSA’YA GELECEK SANATÇILAR
25-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 477’nci Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali etkinlikleri kapsamında, sergiler, fuar açılışı, halk dansları, sokak sanat etkinlikleri, spor etkinlikleri gerçekleştirilecek. Ayrıca festival kapsamında 29 Nisan Cumartesi akşamı Ahmet Selçuk İlkan 40. Sanat Yılı Anısına Uluslararası Mesir Macunu Festival konseri ünlü sanatçılar Cengiz Kurtoğlu, Coşkun Sabah, Elif Kaya, Emre Altuğ, Muazzez Ersoy, İntizar, Tan, Tuna Velibaşoğlu, Ümit Besen, Yeşil Salkım ve Zara Manisalılarla buluşacak.