Muğla Eczacı Odası Başkanı Eczacı Saim Korkmaz, ilaçlara 19 Aralık’ta yapılan zammın uygulama tarihinin 25 Aralık olarak belirlenmesinin vatandaşlarda sıkıntıya neden olduğunu, bu sıkıntının çözümünün zam yapılan tarihte uygulamaya geçilmesi olduğunu açıkladı.  

Muğla Eczacı Odası Başkanı Korkmaz açıklamasında, “Her yılsonunda olduğu gibi bu yıl da özellikle son günlerde çok ciddi ilaç yokluğu sıkıntısı ile karşı karşıyayız. İlaç yokluklarının birçok sebebi var ve biz eczacılar her platformda bu sebepleri ve çözüm önerilerimizi dile getiriyoruz. Ancak özellikle son birkaç gündür yoğun bir şekilde yaşadığımız ve biz eczacıları artık ‘ilaç hizmeti veremez’ noktaya taşıyan ana sebep, ilaçlara yüzde 25 oranında yapılan zammın 19 Aralık 2023 tarihinde açıklanmasına rağmen, uygulanma tarihinin 25 Aralık 2023 diye duyurulmasıdır. Aradaki bu sürede maalesef hayati öneme haiz ilaçları bile bulmakta zorlanıyoruz. Zammın açıklanma tarihi ile yürürlüğe giriş tarihi arasında bu kadar süre olmamış olsaydı biz bu sorunları bu kadar yoğun yaşamazdık. Yıllardır yetkililerimize yaptığımız uyarılarımıza ve çözüm önerilerimize rağmen hala bu sorunun yaşanıyor olması gerçekten üzücüdür. Halkımızın ilaca erişimini tehlikeye sokan bu durumun bir an önce çözülmesini ve bir daha bu sorunların yaşanmaması için gerekli önlemlerin acilen alınmasını talep ediyoruz” dedi.

21 yaşındaki Ekrem sağlığına kavuşmak için akciğer nakli bekliyor! 21 yaşındaki Ekrem sağlığına kavuşmak için akciğer nakli bekliyor!

Kaynak: İHA