Başarılı Türk yapımı diziler ülkemizde olduğu gibi hatta dünya çapında daha fazla bir üne sahip. Özellikle İspanya, Suudi Arabistan ve Mısır’da oldukça popüler olan Türk dizileri, kimi zaman kendi yerel yapımlarından daha çok izlenir durumda.

2023 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde Türk dizilerine olan talep %184 artış gösterdi. Sosyal medyanın hayatımıza girmesinde de bunun yadsınamaz bir payı var. Peki, dünyada en çok izlenen Türk dizileri hangileri? Sizin için listeledik!

Dünyada En Çok İzlenen Türk Dizileri

Türk dizilerinin entrikadan komediye, dramdan trajediye her türlü duyguyu içermesi dünyada dikkat çekmesi ve ünlü olmalarının sebepleri arasında yer alıyor. Türk dizi sürelerinin görece daha uzun olması ve bu bağlamda değerlendirildiğinde oyuncu performansı da bunun için bir etmen sayılabilir. 

Dünyada en çok izlenen Türk dizileri aşağıdaki gibidir:

  • Muhteşem Yüzyıl
  • Ezel
  • Kara Para Aşk
  • Diriliş Ertuğrul
  • Aşk-ı Memnu
  • Kulüp
  • Gaddar
  • Medcezir
  • Erkenci Kuş
  • Kurtlar Vadisi

Listelediğimiz dizilerimizi daha detaylı bir şekilde inceleyelim…

1. Muhteşem Yüzyıl

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 1

2011 yılında yayınlanmaya başlayan ve o günden itibaren tüm Türk halkını televizyon başına kitleyen Muhteşem Yüzyıl, dünya çapında en çok izlenen Türk dizisi. Dizi o kadar sevildi ki günümüzde de izlenmeye devam ediyor.

Muhteşem Yüzyıl, Avrupa, Amerika, Balkan ve Orta Doğu ülkelerinde yayınlanmakta ve 70’ten fazla ülkede izlenmektedir. Bugüne kadar 500 milyondan fazla izlendiği bilinen Muhteşem Yüzyıl’ın hayranları içerisinde ise ünlü rapçi Cardi B bile yer almaktadır.

Bilindiği üzere Türk tarihi ilgi çekiciliğiyle sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca tarih dizileri de aynı oranda merak edilmektedir.  Bir tarih dizisi olan Muhteşem Yüzyıl ise ünlü Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman dönemini konu almaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın başarılarıyla birlikte saray hayatı ve haremi de anlatan dizi, olayları entrikalarla ve duygusal sahnelerle süslemiştir. Aynı zamanda tarihi atmosferi de başarıyla ekranlara taşımıştır. 

Muhteşem Yüzyıl’ın baş rollerinde ise Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Nebahat Çehre, Mehmet Günsür, Nur Fettahoğlu ve Pelin Karahan gibi başarılı isimler yer almaktadır.

2. Ezel 

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 2

Dünyada en çok izlenen Türk dizilerinden bir diğeri ise Ezel olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda sosyal medyada repliklerinin paylaşılması ve büyük bir hayran kitlesini etrafında toplamasıyla efsane Türk dizileri arasında yer alıyor.

Ezel, 2009 yılında yayınlanmaya başlamıştır. Dizideki Ömer karakteri babasının atölyesinde çalışarak sade bir hayat sürdüren delikanlıdır. En büyük hayali ise askerden döndükten sonra sevgilisi Eyşan ile evlenmektir. Ancak Ömer kendi bir anda hapiste bulur. Cinayet sebebiyle cezaevinde yatan Ömer, burada Ramiz Dayı ile tanışır. Ramiz ise Ömer’in artık ikinci babası konumundadır. 

Hapisten çıkan Ömer kimliğini saklayarak hayatına devam eder. Bu sebeple birçok estetik operasyon geçirir ve Ezel'e dönüşür. Her koşulda arkasında duran Ramiz Dayı ise onun en büyük destekçisidir. Bu kapsamda dizi; aşk, para, dram, entrika ve güç gibi birçok konuyu birlikte işlemektedir. Ezel dizisinin konusu bu şekilde özetlenebilir. 

Dizinin başrollerinde ise Kenan İmirzalıoğlu, Tuncel Kurtiz, Haluk Bilginer, Cansu Dere, Barış Falay ve Yiğit Özşener gibi Türkiye’nin başarılı oyuncuları yer almaktadır.

3. Kara Para Aşk

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 3

Dünyaca en popüler Türk dizilerinden bir diğeri de, Tuba Büyüküstün ve Engin Akyürek’in beraber başrolde yer aldığı Karar Para Aşk adlı yapımdır. 2014 yılında yayınlanmaya başlayan dizi bir aşk hikayesini konu almaktadır.

İki komiser olan Elif ve Ömer’in yolları bir cinayette kesişir. Bu ölümde Ömer nişanlısını, Elif ise babasını kaybetmektedir. Cinayetleri çözmeye çalışan Elif ve Ömer birbirine aşık olur. Polisiye, heyecan ve aşkı bir arada barındıran Kara Para Aşk; bu sebeple tüm dünyada en çok izlenen Türk dizileri arasında yer almaktadır.

4. Diriliş Ertuğrul 

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 4

Dünyanın en çok izlenen Türk dizileri arasında yer ala bir diğer tarihi yapım olan Diriliş Ertuğrul isimli dizidir. 2014 yılında izleyiciyle buluşmuştur. Ana karakter Ertuğrul Bey’e ise başarılı oyuncu Engin Altan Düzyatan hayat vermiştir. Bu rolüyle büyük beğeni toplayan oyuncu, dünya çapında bir üne kavuşmuştur. 

Diriliş Ertuğrul adlı dizi konusu itibarıyla Osmanlı Devleti’nin temellerini atan Ertuğrul Gazi’yi ve başarılarını anlatmaktadır. Bu kapsamda dizi, 13. yüzyıl civarında seyretmekte ve savaşlarla geçmektedir. Tüm dünyada oldukça ilgi gören Türk tarihinden dolayı Diriliş Ertuğrul, birçok dile çevrilmiştir. Hatta dizinin Urduca dublajı, Youtube’da yaklaşık 160 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

5. Aşk-ı Memnu

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 5

Dünyada en çok izlenen Türk dizilerinden bir diğeri ise Halit Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eseri Aşk-ı Memnu’dur. 2008 yılında romandan uyarlanan dizi yayın hayatına başladığı ilk günden itibaren büyük ses getirmiştir. Türkiye’de beğeniyle takip edilmesinin ardından dünya çapında da izleyicisiyle buluşmuştur. Günümüzde de Youtube'da en çok izlenen türk dizileri arasında yer almaktadır. 

Aşk-ı Memnu konusu itibariyle yasak bir aşk yaşayan Behlül ve Bihter’in aşkını anlatmaktadır. Parası için kendinden yaşça büyük Adnan ile evlenen Bihter, kocasının yeğeni olan Behlül’e aşık olmuştur. Ancak Adnan’ın kızı Nihal de Behlül’e aşıktır ve ikisi evlenecektir.

Behlül ve Bihter ise tüm bunlara rağmen aynı evin içinde kaçak bir aşk yaşamaktadır. Çiftin yaşadığı yasak aşk hikayesi ise tüm dünyada oldukça ilgi görmektedir.

Dizinin başrollerinde de ülkemizin oldukça başarılı oyuncularından olan Selçuk Yöntem, Nebahat Çehre, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Hazal Kaya Aşk-ı Memnu’nun oyuncu kadrosunda yer almaktadır. 

6. Kulüp

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 6

Kulüp dünyanın en popüler dizi- film platformu olan Netflix’teki yayınlanan Türk dizilerinden biridir. Türkiye Netflix’e oldukça fazla içerik üreten ve dizi çeken bir ülke konumundadır. Netflix dünyada en çok izlenen Türk dizileri arasında Kulüp dikkat çekmektedir. 

Eski bir mahkum olan Matilda’nın, geçmişinden dolayı büyütemediği kızı ile bağ kurmaya çalışma hikayesini konu alan dizi 2021 yılında izleyicisiyle buluşmuştur. 

Kızına ulaşmaya çalışan baş karakter Matilda; patronu Orhan, kulübün yöneticisi Çelebi ve sanatçı Selim'le de büyük bir mücadele içindedir. Ancak Matilda, müşteriler hariç herkes için adeta bir cehennem olan gece kulübünü bir yuva haline getirir.

Salih Bademci, Gökçe Bahadır, Fırat Tanış ve Barış Arduç gibi başarılı isimlerin yer aldığı dijital yapım tüm dünyada ilgiyle izlenmiştir. 

7. Gaddar

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 7

Gaddar adlı dizi ilk bölümünü 2024’ün Ocak ayında Now’da yayınlanmıştır. Kısa sürede dünyada en çok izlenen Türk dizileri arasında yer almayı başaran dizinin başrolünde ünlü oyuncu Çağatay Ulusoy yer almaktadır. 

Dağhan Yalçın karakterine hayat veren Çağatay Ulusoy, aslında askerdir. Ancak kafa izni yapmak için büyüdüğü mahalleye dönmüştür. Dağhan’ın bilmediği şey ise seneler sonra ailesinin dağılmış olmasıdır. Bu kapsamda annesi ve babası birbiriyle konuşmamaktadır.

Erkek kardeşi okulu bırakmış ve ayrı eve çıkmış, kız kardeşi ise Dağhan’ın düşmanı ile sevgili olmuş ve ondan hamile kalmıştır. Tüm bunların yanı sıra, Dağhan’ın kız arkadaşı Aydan da mahalleden ayrılmıştır. Bu durumu fırsat bilenler ise Dağhan’a bir teklifte bulunmaktadır. Ardından ise olaylar gelişmekte ve dizinin konusu işlenmeye başlamaktadır.

8. Medcezir

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 8

Türk televizyonun efsaneleşmiş dizilerinden bir diğeri ise Medcezir’dir. Dünyada en çok izlenen Türk dizileri arasında da kendine yer edinen Medcezir, 2013 yılında yayınladığı ilk bölümüyle ilgileri üzerine çekmeyi başarmıştır. 

Tipik bir zengin kız fakir oğlan hikayesi olmasına karşın oldukça sevilen Medcezir, Yaman ve Mira’nın aşkını konu almaktadır. Yaman İstanbul’un belalı semtlerinde yetişmiş, burnu beladan kurtulmayan, ancak böyle bir hayatı istemeyen genç bir delikanlıdır. Mira ise, İstanbul’un ünlü iş adamlarından birinin prenses kızıdır. Mira ve Yaman’ın karşılaşmasıyla başlayan dizi ikilinin etrafında şekillenir. 

Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya, Barış Falay, Mine Tugay ve Metin Akdülger gibi isimler dizinin başrolünü oluşturmaktadır.

9. Erkenci Kuş 

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 9

2018’de yayınlanmaya başlayan Erkenci Kuş, dünyada en çok izlenen Türk dizileri arasında yer alan bir diğer yapımdır. Diğer bahsettiğimiz dizilerin yanı sıra komedi türündedir. Erkenci Kuş'un başrollerinde Demet Özdemir ve Can Yaman yer almaktadır.

Dizi Sanem ve Can’ın aşkını konu almaktadır. Sabahları erken uyanan Sanem, birkaç saat babasının bakkalında çalışmaktadır ve ardından bütün gününü hayal kurarak geçirmektedir. Sanem aynı zamanda bir kitap yazmaktadır. Ancak babası kendine doğru düzgün bir iş bulmazsa evlenmek zorunda olduğunu söyler.

Oğuz Alper Öktem Kimdir? Martı’nın Kurucusu Kimin Damadı? Oğuz Alper Öktem Kimdir? Martı’nın Kurucusu Kimin Damadı?

Bunun ardından Sanem, ablasının çalıştığı dergiye başvuru yapar. İşe başladıktan sonra patronu Can ile tanışır. Sanem ve Can birbirine aşık olur ancak bunu bir süre kendilerine itiraf edemezler. Ayrıca Sanem’in sakladığı birkaç sır bulunmaktadır. Dizinin yer yer duygusal olan konusu ve halkı güldürmesi, bu kapsamda oldukça ilgi çekmiştir. Dünyada en çok izlenen Türk dizileri arasında yer alan Erkenci Kuş, özellikle genç kitle tarafından oldukça beğenilmektedir. 

10. Kurtlar Vadisi

Dunyada En Cok Izlenen Turk Dizileri 10

Dünyada en çok izlenen Türk dizilerinden biri de şüphesiz Kurtlar Vadisi’dir. Efsane Türk dizileri arasında yer alan Kurtlar Vadisi, güçlü oyuncu kadrosu ve konusuyla oldukça dikkat çekmektedir. Necati Şaşmaz, Oktay Kaynarca, Özgü Namal, Gürkan Uygun gibi baş rollere sahip dizinin kadrosu, yer alan konuk oyuncularıyla dahi ülkemizde oldukça başarılı olan sanatçılardan oluşmaktadır.

2003 yılında yayınlanan ilk bölümüyle izleyiciyle buluşan Kurtlar Vadisi 10 sezon sürmüştür. Dizi, Türkiye'de derin devlet ve küresel güç çatışmalarını konu edinmiştir. Bu kapsamda dizinin baş karakterleri, çok güçlü bir mafya örgütü ile mücadele etmektedir. Bu mafya örgütü ise belli bir hiyerarşi içinde yükselen ve en tepede son derece etkili bir konseye dönüşen bir yapıdadır. Amaçları ise ülkeyi avuçları içine alıp yönetmektir.

Yer yer güncel olaylara da yer veren dizi, günümüzde yaşanılan bazı olayları anlatması kapsamında da oldukça merak edilmektedir. Hakkında fazlaca komplo teorisinin de üretilmesine sebep olan bu durum dizinin popülerliğini de artırmıştır. Günümüzde hala izlenen diziler arasında yer almaktadır.

Muhabir: Özkan Çelik