Düğünlerin vazgeçilmezi olan altına kuyumcular yeni bir boyut kazandırdı… Gaziantepli kuyumcular ağırlığı 120 ila 150 gram arasında değişen altın kravat üretti. İşte, hem bir yatırım aracı olan hem de görsel bir şölen sunan altın kravat...

Türkiye'nin kültürel mirası ve el sanatlarıyla öne çıkan şehirlerinden biri olan Gaziantep’te faaliyet gösteren kuyumcular, mücevherat tasarımında yeni bir dönem başlattı. aziantepli kuyumcular, altın sektöründe şimdiye kadar görülmemiş bir ürün olan altın kravatı üretti.

Gaziantep'te, geleneksel el işçiliği ve modern tasarımın birleşimi olan altın kravatlar, kuyumcularda son zamanlarda trend ürünler arasında yerini aldı.

Yumurta fiyatları dibe düştü Yumurta fiyatları dibe düştü

Büyük ilgi görüyor

Gaziantepli kuyumcuların ürettiği altın kravatın, piyasaya yeni sürülmeye başlamasına rağmen büyük bir ilgi gördüğü ifade edildi.

Düğünlerde ve özel günlerde popüler hale gelmesi beklenen altın kravatın, ağırlığı 120 ile 150 gram arasında değişirken, ortalama fiyatı güncel piyasaya göre ortalama 350 bin TL civarında satılıyor.

 “Artık erkeklerin de tercih edeceği bir ürün var" 

Katarda kuyum atölyesinden ilham alarak ürettikleri altın kravat modeliyle Gaziantep’te altın sektörüne yenilik kattıklarını belirten kuyumcu esnafı, şöyle konuştu:

“Gaziantep’te kadınlara yönelik altın kemerlerimiz mevcut. Biz de bir yenilik yapalım diyerek altın kravat ürettik. Artık erkeklerin de tercih edeceği bir ürün var. Biz bu kravat modeline Katar’da kuyum atölyesinden esinlenerek yaptık. Onlar şal tarzı bir şey yapmıştı biz de bunu kravata dönüştürmek istedik. Üzerinde ince tasarımlarıyla dorika toplarını kaize zinciriyle birleştirdik ve bir model çıkarmış olduk” dedi.

“Kravatın fiyatı ortalama 270 ila 350 bin arasında”

Ürettikleri kravat modelinin yüksek fiyatına rağmen talep görmeye başladığını ifade eden esnaf sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Altın kravat modelimiz, ağırlık olarak 120 ila 150 gram arasında üretiliyor. Fiyatı ise 270 bin TL ile 350 bin TL’ye kadar yükselebiliyor. Tabi isteğe göre özel olarak 400 ila 500 gram arasında yaptırmak isteyen de oluyor. Müşterinin isteğine göre üretebiliyoruz. Vatandaşlar ilk gördüğünde çok şaşırsalar da fazlasıyla talep görüyor. Toptan olarak üretimine başladık. Genellikle düğünlerde gelinler tercih ediyor ama istek üzerine erkeklere de veriyoruz. Altın denince ilk akla gelen şehirlerden biri Gaziantep olduğu için ilgi görmesi normaldir” diye konuştu.

Kaynak: İHA