Kuyumcu esnafı, altın fiyatlarında yaklaşan bir yükseliş beklentisi olduğu için düğün hazırlığı yapan çiftlere sezonu beklemeyip şimdiden birikim yapmalarını önerdi.

 “Seçim arifesi ve dış piyasadaki hareketlilik altın fiyatlarını yukarıya taşır”

Son zamanlarda yükselişe geçen altının vatandaşlarda özellikle düğün hazırlığı yapan çiftlerde endişeye neden olurken, Eskişehir’de kuyumculuk yapan Emre Öztürk vatandaşları uyarıp tavsiyeler verdi.  Öztürk, seçim öncesi dönemin ve dış piyasadaki oynaklığın, altın fiyatlarını artırabilecek faktörler arasında olduğunu belirtti. Yatırımcılar ve kuyumcuların genel tavsiyesi ise çiftlerin şimdiden altın alarak bir kenarda birikim yapmaları yönünde oldu. Eskişehirli kuyumcu, fiyatların daha da yükselmesini beklerken çiftler için dezavantaj olabileceğine işaret etti. Bu tür dalgalanmalarda, en kritik hususun bilinçli yatırım yapmak olduğunu önemle vurguladı.

Kuyumcu esnafı, son zamanlarda altın fiyatlarındaki yükselişin vatandaşlarda ve özellikle düğün hazırlığı yapan çiftlerde sezon öncesi endişe yarattığını ifade etti. Ramazan Ayı'nın da etkisiyle artan talep ve yaklaşan düğün sezonu nedeniyle altın fiyatlarının daha da yükseleceği beklentisinin tetiklendiğini belirten esnaf, “Bu durum hem yatırımcıları hem de kuyumcuları yakından ilgilendiriyor. Yatırımcı olarak bakıldığında altın her zaman güvenli bir liman olarak görülebilir.

Özellikle ekonomik belirsizlikler ve siyasi dalgalanmalar arttıkça altına olan talep de artıyor ve bu seçimde de bunu yaşıyoruz. Bu durum altın fiyatlarının yükselmesine yol açıyor. Hem seçim arifesinde olmamız hem de dış piyasadaki hareketlilik altın fiyatlarını yukarıya taşıyabilecek etmenler arasında yer alıyor. Kuyumcular açısından ise olay biraz farklı. Çünkü altın fiyatlarının yükselmesi satışlarımızı olumsuz etkiliyor. Özellikle düğün sezonu öncesi yüksek fiyatlar çiftlerin altın alımını ertelemesine yol açabiliyor ve bu da daha az altın satılmasına neden olabiliyor. Özellikle işçilikli ürünlerde ciddi miktarda düşüşler gözlemlenebiliyor ve bu da tabii ki bizlerin cirolarının düşmesine sebebiyet veriyor.”

“Altın alın ve yatırımlarınızı köşeye atın”

Öztürk, yatırımcı ve kuyumcuların genel tavsiyesinin, çiftlerin şimdiden altın alarak bir kenarda birikim yapmaları olduğunu belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Çünkü sezonu bekleyip de fiyatların daha da yükselmesiyle beraber almak biraz daha onların dezavantajı olacaktır. Burada karlılığı koruma çok daha önemli. Uzun vadede altın fiyatlarının her zaman yükseleceği aslında çok garanti olmamakla birlikte tabii ki şu andaki ekonomik şartlar üzerinde siyasi bir istikrar olmadığı için, özellikle altın fiyatlarındaki artışlarda hızlı bir şekilde ilerlediği için altınla yatırım yapacak kişilerin şimdiden almalarını ve bunlarla ilgili yatırımlarını bir köşeye atmalarını tavsiye ediyoruz. Önemli olan bu dalgalanmalarda bilinçli yatırım yapmaktır. Düğün yapacak çiftler de altınlarını alarak, fiyatları takip ederek ve en uygun zamanda alım yaparak kendilerini garanti altına alabilirler.”

Altın fiyatları ne kadar? 24 Nisan Çarşamba Manisa altın fiyatları Altın fiyatları ne kadar? 24 Nisan Çarşamba Manisa altın fiyatları

Kaynak: İHA