Özel, Cumhuriyet Halk Partisi’nin şoför esnafına yönelik önerilerini anlattı.  Başkan Karaağaç, Özgür Özel ve beraberindekileri odada ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduklarını kaydetti. 14 Mayıs seçimlerinin şoför esnafına, Manisa’ya, ülkemize hayırlar getirmesini temenni eden Karaağaç, “Şoförler Odası olarak 2 bin 500’ün üzerinde bir üyeye sahibiz. Bunun içerisinde nakliyeci, taksici, toplu taşıma, servisçi esnaflarımız bulunuyor. Cumhurbaşkanımız ÖTV ile ilgili bir açıklama yaptı. Bu ÖTV’nin özellikle taksici esnafımıza çok faydası var. Bununla ilgili düzenleme yaparak tüm esnafımızı kapsayacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz bütün ticari araçlarda uygulanmalıdır. Toplu taşıma esnafımızın kanayan yarası olan ücretsiz taşıma. Bunlarla ilgili bir düzenleme olursa çok mutlu oluruz.  Devletimiz tarafından verilen destek taşıdığımız yolcu bakımından yeterli değil. Bu konuda gerçekten çok suiistimal edenler var” diye konuştu.

 Özel, “AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın hafta başı açıkladığı ÖTV muafiyetine ilişkin projenin patenti bize ait. Tayyip Erdoğan, seçim döneminde çok sayıda projemizin üzerine konduğu gibi bunun da üzerine kondu. Bu öneriyi biz 30 Ocak günü altı partinin birlikte açıkladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metnine koymuştuk. Şoför esnafının araç yenilenmesinde ÖTV’den muaf tutulacağını açıklamış, bu vaadi tüm Türkiye’ye açıklamıştık. O dönem AK Parti sözcüleri böyle bir çalışmaları olmadığını ilan etmişlerdi. Bizim şoför esnaflarına yönelik önerilerimiz, vaatlerimiz sadece bununla da sınırlı değil” ifadesini kullandı.

Özel, “65 yaş üstü ücretsiz binişlerde devlet desteğinin artırılmasını öneriyoruz.  KDV oranları nedeniyle büyük bir yük bindiğinin farkındayız, bununla da ilgili düzenleme yapacağız.  Randevu alınma sırasında ciddi sorunlar yaşandığı için Manisa’ya ikinci bir TÜVTÜRK vize istasyonu açılmasını temin edeceğiz.  Galerici esnafı için daha büyük bir yer tahsisi için çalışma yapacağız. Manisa’ya yakışan modern büyük bir yer düşünüyoruz.  Manisa servis araçlarının park sıkıntısı sorununu da çözeceğiz. Otoyol geçiş ücretlerini de mutlaka düşüreceğiz.  Türkiye genelinde taksilerde ve servislerde korsan taşımacılığın önlenmesi için yaptırımların ve cezaların artırılmasını temin edecek, haksız rekabeti önlemek adına vergisini ödeyen esnafın yanında olacağız.   Esnaf odaları ve sivil toplum kuruluşlarının daha güçlü yapıya sahip olmaları için düzenleme yapacağız” diye konuştu. HABER MERKEZİ 

Editör: Onur Yılmaz