Son dönemlerde sosyal medyada reklamlı olarak öne çıkarılan gönderilerde ve cep telefonlarına gönderilen mesajlarda vatandaşlar dolandırılmaya çalışılıyor. “Cumhurbaşkanlığı kredi kartı aidat iadesi yapıyor. Hemen banka bilgilerinizi girin” gibi ifadeler ile vatandaşların bilgileri isteniyor. Bilgilerini veren vatandaşlar ise dolandırıcıların kurbanı oluyor.

Cumhurbaşkanlığı kredi kartı aidat iadesi yapıyor denilerek vatandaşların yüksek meblağlarda iade alabileceğini öne süren gönderiler, vatandaşların banka bilgilerinin ele geçirilmesine neden oluyor. Bu mesajlara kanarak linklere tıklayan, kişisel verilerini paylaşan ve bankacılık bilgilerini sisteme giren vatandaşlar, büyük bir risk altına giriyor. Konuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı tarafından da uyarılar yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi;

Son günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) adı ve logosu kullanılarak hazırlanan sahte siteler aracılığıyla "son 13 yıla dönük kart aidatı iade başvurusu" görünümü altında kredi kartı bilgileri talep edilerek dolandırıcılık yapılmaya çalışıldığı gözlenmiştir. İletişim Başkanlığı ve CİMER vatandaşlardan hiçbir şekilde kredi kartı bilgilerini talep etmez.

Kurumlarımızın isimleri ve logoları kullanılarak hazırlanan sahtecilik girişimleriyle ilgili vatandaşlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Söz konusu sitelere erişimin engellenmesi, sorumluların adalet önünde hesap vermesiyle ilgili gerekli işlemler gerçekleştirilmiştir.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için aldatıcı yöntemlerle kredi kartı veya kişisel bilgileri isteyen site ve uygulamalara kesinlikle İtibar edilmemesi gerekmektedir.

Kaybolan 3 kardeş inşaat temelinde ölü bulundu Kaybolan 3 kardeş inşaat temelinde ölü bulundu