Manisa’da mahalle halkı eyleme kalktı! Manisa’da mahalle halkı eyleme kalktı!

Türkiye'nin en çok tüketilen maden suyu markalarından biri olan "Beypazarı" hakkında endişe verici bir detay paylaşıldı. İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu tarafından yayınlanan bir rapora göre, Beypazarı Maden Suyu'nda yüksek oranda "bor" maddesi bulundu.

Bu nedenle Beypazarı Maden Suyu'nun satışının yasaklanması ve tüketilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Raporda, Beypazarı Maden Suyu'nda bulunan "bor"un insan sağlığını riske attığı ve hamile kadınlarda bebek gelişimini olumsuz etkileyebileceği ifade ediliyor.

Raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Genel uyarı: Çok yüksek bor içeriği

Beypazarı marka maden suyu

Resmi inceleme kapsamında maden suyundaki bor içeriğinin çok yüksek olduğu tespit edildi.

Federal Gıda Güvenliği Dairesi ve Veteriner İşleri (BLV), Beypazarı markasına ait maden suyunun kullanılmamasını tavsiye ediyor.

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu'nun kararı ve medyada çıkan haberler üzerine Marketing Türkiye'ye konuşan Beypazarı yetkilisi şu açıklamayı yaptı:

“İsviçre’de yapılan analizlerde Beypazarı maden sularındaki bor minerali miktarının en fazla değeri ‘1’ olması gerekirken ‘2’ olarak tespit edildiği, bununsa sağlık açısından son derece tehlikeli olduğu söyleniyor. Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz. Öyle ki bugün sağlıklı yaşam için insanlar bor minerali takviye gıdaları tüketiyor. Kemik erimesini durdurmak için her bir kapsülünde 3mg bor olan takviye gıdalar var. Kaldı ki, İsviçre 1’e 2 oranını tehlikeli olarak belirlerken, AB üye ülkelerinde mevzuat oranı 1’e 5. Amerika’dan Avustralya’ya, Hollanda’dan Belçika’ya pek çok ülkeye ürün gönderen bir marka olarak İsviçre’ye de 7 yıldır ürünlerimizi gönderiyoruz” dedi.

Yağışlardan oldukça etkilenen yeraltı kaynak sularının değerlerinin dönemsel olarak değiştiğini, içeriğindeki mineral değerlerinin artışlar ve azalmaların da olağan olduğunun altını çizen Beypazarı yetkilisi yurtdışına gönderdikleri ürünler için 2022’de yaptıkları ölçümlerde bor mineralinin 0,33, 2023’te ise 1 olarak ölçümlendiğini belirtiyor.

Tüm içeceklerin farklı analiz tayinlerine tabii tutulmasının gerekliliğini vurgulayan Beypazarı yetkilisi İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu’nun yaptığı analizlerin içme suyu kriterleriyle maden sularını analiz ettiğini ifade ediyor.

Pek çok ülkeye ihracat yapan Beypazarı’na yönelik bu haberlerin maksatlı olarak çıkarılmış olabileceğini de sözlerine ekleyen yetkili konuyla ilgili resmi bir yanıt için de çalıştıklarını vurguladı.

Kaynak: Marketing Türkiye